Rusya'dan sözde "soykırım" açıklaması

ABD Başkanı Biden’ın “soykırım” ifadesi hakkında Kremlin’den açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Peskov, açıklamayı “ABD’nin iç meselesi” olarak değerlendirdi.

Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Biden’ın 1915 olayları hakkında “soykırım” ifadesini kullanmasını değerlendirdi. Peskov, Biden’ın 24 Nisan’da yaptığı açıklama için “ABD’nin iç meselesi” yorumunu yaptı.

SARKİSYAN’DAN PUTİN’E MEKTUP

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ise geçtiğimiz günlerde Putin’e yazdığı mektupta Rusya ve liderinin soykırımı tanıma ve kınamadaki rolüne övgüde bulundu. Ayrıca Sarkisyan mektubunda, “Soykırımın tanınması, 24 Nisan'ın Ermeni Soykırımını Anma Günü olarak kabul edilmesi, soykırımın 100. yılı münasebetiyle düzenlenen törene katılmanız, Rusya'nın tutarlılığının ve evrensel değerlere bağlılığının bir kez daha altını çizmektedir" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Duması, 1995 yılında sözde Ermeni Soykırımı’nı tanıyarak, 24 Nisan’ı soykırımı anma günü olarak kabul etmişti. Ardından 2015’te bu karar Rus Duması tarafından yenilendi. Rusya Devlet Başkanı Putin ise yine 2015 yılında Ermenistan’daki Ermeni Soykırımı Anıtı’nı ziyaret etti. Putin ziyareti sırasında yaptığı konuşmada “soykırım” ifadesini kullanarak 100. yıl anma etkinliklerine katıldı.