Rusya, Avrupa’ya gaz akışını düşürme kararı aldı

Rus devlet enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım gaz boru hattındaki bir türbinin daha bakılma alınacağını duyurdu. Şirket, Avrupa’ya gaz akışının 33 milyon metreküpe düşeceğini bildirdi.

Rus enerji şirketi Gazprom, geçtiğimiz hafta bazı türbinlerdeki bakımların sona ermesiyle Avrupa’ya tekrar 67 milyon metreküp gaz sağlamaya başladığını açıklamıştı.

Şirket, yeni bakımlar nedeniyle gaz sevkiyatının yarı yarıya düşeceğini bildirdi.

Gazprom tarafından yapılan açıklamada, “Bakımlar öncesi revizyonlar arasındaki sürenin sona ermesiyle bağlantılı olarak Rostekhnadzor (Güvenlik Sertifikası) talimatlarına göre ve motorun teknik durumu dikkate alınarak, Gazprom, Portovaya CS’de başka bir Siemens gaz türbini motorunun çalışmasını durduruyor” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu açıklamada, 27 Temmuz sabahı 07.00’de başlayacak çalışmalar neticesinde Kuzey Akım’dan gaz sevkiyatının 67 milyon tondan 33 milyona düşeceği kaydedildi.

Geçtiğimiz haftalarda Kuzey Akım boru hattındaki bazı türbinler Alman Siemens firması tarafından bakım için Kanada’ya gönderilmişti. Kanada hükümeti ise ilk başta bu türbinleri Alman firmasına teslim etmezken, daha sonra yapılan müracaatlar ve baskılar sonucunda teslim etme kararı almıştı.