Rusya hazinesindeki dolarları eritiyor

Rusya Maliye Bakanlığı, Ulusal Varlık Fonu’ndaki dolar varlığını sonlandırma çalışmaları kapsamında 5 milyar doların yuan ve euroya çevrildiğini bildirdi.

Rusya bir süredir ABD’nin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle ekonomisini dolardan “arındırma” politikası izliyor. Bu nedenle de dolar varlığını eriterek, yaptırımlardan daha az etkilenen para birimlerine yöneliyor.

Geçtiğimiz günlerde Ulusal Varlık Fonu’nun yapısını değiştireceğini ve dolar varlığını sonlandıracağını açıklayan Rusya Maliye Bakanlığı, fondaki 5 milyar doların yuan ve euroya çevrildiğini duyurdu.

Maliye Bakanlığı’nın açıklamasına göre, mayıs ayında 1 milyar dolar euroya ve 4 milyar dolar da yuana çevrildi. Öte yandan, bir milyar doların üzerinde sterlinin de yuan ve euro olarak tutulacağı açıklandı.

Rusya Ulusal Varlık Fonu’ndaki sterlin varlığı 7.5 milyar sterline düşürüldü. Fondaki dolar hesabı ise 39.8’den 34.8 milyar seviyesine kadar indi. Yuan hesapları ise 110.6 milyardan 143.9 milyara yükseldi.

Fondaki dolar stokunun haziran ayı içinde tamamen eritilebileceği düşünülüyor.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rusya Merkez Bankası’nda olduğu gibi Ulusal Varlık Fonu’nda da dolar cinsinden yatırımların azaltılması kararını aldıklarını belirtti. Fondaki hisse yatırımlarının yüzde 35’ini dolar ve yüzde 35’inin de euro olduğunu söyleyen Siluanov, dolar hisselerinden tamamıyla çıkmaya karar verdiklerini ifade etti.