Rusya’nın en güçlü 5 deniz aracı açıklandı

The National Interest, Rusya Donanması’nın en güçlü 5 deniz aracını sıraladı. İşte Moskova’nın en güçlü deniz araçları…

The National Interest (NI), Rusya Donanması’nın en güçlü 5 deniz aracını sıraladığı bir yazı yayımladı. Mark Episkopos imzalı yazıda, Rus Donanması’nın en güçlü deniz araçları arasında, Kuzey Filo’nun amiral gemisi ''Petr Velikiy'' ağır nükleer füze kruvazörü gösterildi.

Ordu envanterine devredilen kruvazörün, 1998’den bu yana dünyanın en büyük savaş gemisi olduğu kaydediliyor. Yazıda, geminin silahlı olduğu ve anti denizaltı füze sistemi ile birlikte 10 adet 533mm torpido ile donatıldığı belirtildi.

Geminin, bildirildiği gibi, S-400F hava savunma sistemi ve 3M22 ''Tsirkon'' kanatlı hipersonik seyir füzesi ile donatılması durumunda, daha da ölümcül hale geleceği kaydedildi.  

FÜZELERLE DONATILMIŞ DENİZALTILAR

İkinci sırada ise ''Knyaz Vladimir'' isimli denizaltı yer aldı. Borey sınıfına ait bu denizaltının ‘Bulava’ füzeleriyle donatıldığı ifade edildi.

Rusya’nın en güçlü deniz araçları arasında ''Yasen-M'' sınıfından ''Kazan'' nükleer denizaltı da gösterildi. Denizaltının çok güçlü silaha sahip olduğunu yazan Episkopos, bunun, 4 bin 500 kilometre menzile sahip ''Kalibr-M'' seyir füzesi olduğunu kaydetti.

Listede yer alan ''Marşal Ustinov'' kruvazörünün modernizasyondan sonra P-1000 ''Vulkan'' seyir füzeleri ve 9K33 ''Osa'' ve S-300 hava savunma füze sistemleriyle donatıldığı aktarıldı.

Beşinci sıradaki ''Gremyaşiy'' korvetinin, ''Tsirkon'' hipersonik seyir füzelerini fırlatma yeteneğine sahip olduğu ve ''Kalibr'' ile ''Oniks'' füzelerin kullanıldığı 8 kademeli dikey fırlatış sistemiyle donatıldığı belirtildi.