Varşova yönetimi NATO'yu Rusya konusunda uyardı: "Doğu Avrupa'da yayılmak isteyecektir"

Polonya, Rusya’nın Doğu Avrupa’dan yayılarak en fazla 3 yıl içerisinde Batı’ya saldırmayı planladığını açıkladı. Varşova, NATO ülkelerinin saldırıya hazırlanmak için yaklaşık olarak 3 yılı olduğunu belirtti.

Baran Döner-barandoner@intell4.com

Alman merkezli bir düşünce kuruluşu, Polonya’nın bu iddiasını destekleyerek Batılı ülkelerin Rusya’dan gelebilecek bir saldırıya karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini açıkladı. Ard arda gelen bu açıklamaların ardından Avrupa’da Rusya’nın yeniden yükselişine dair birtakım tedirginlikler başladı.

Alman Dış İlişkiler Konseyi, bu iddialar karşısında konu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

Rusya, emperyal hırslarıyla NATO ülkelerine yönelik en büyük tehdit konumunda bulunuyor. Çok geç olmadan önlemlerimizi almalıyız. Ukrayna’da yoğun çatışmalar sona erdiğinde, Moskova’daki rejimin silahlı kuvvetlerini eski durumuna getirebilmek için altı ile on yıl arası kadar bir zamana ihtiyacı olacak.

"Bu zaman dilimi içerisinde Almanya, NATO silahlı kuvvetlerinin Rusya’ya karşı tüm önlemleri almasını gerekirse savaşmasını sağlamalıdır. Ancak o zaman Avrupa’da başka bir savaşın başlama riskini azaltacak bir konumda bulunabiliriz

Polonya Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Nasz Dziennik, konu ile açıklamalarda bulundu ve Alman Dış İlişkiler Konseyi ile aynı fikirde olmadığını belirtti. Dziennik, Rusya’nın sadece üç yıl içerisinde NATO ülkelerine saldırabileceğini düşünüyor.

Polonyalı bir subay ve aynı zamanda doktor olan Jacek Siewiera, Rusya’nın olası saldırılarının Polonya, Estonya, Romanya ve Litvanya gibi ülkeleri kapsayan NATO’nun doğu kanadından gelebileceğini düşünüyor.

Siewiera, Avrupa’nın ve NATO’nun Rusya ile yüzleşmeye hazırlanması için sadece üç yılı olduğunu vurguladı. Alman merkezli düşünce kuruluşunda görev yapan analistlerin ise Rusya hakkında çok iyimser olduğunu söyledi.

Siewiera, “Savaştan kaçınmak istiyorsak, doğu kanadındaki NATO ülkeleri çatışmaya hazırlanmak için daha kısa, üç yıllık bir zaman ufkunu benimsemelidir. Bu, doğu kanadında saldırganlığı caydıran açık bir sinyal olacak bir potansiyelin yaratılması gereken zamandır. Bu nedenle, Polonya birliklerinin sayısını daha da artırmak gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray, Rusya ile olan savaşında Ukrayna savunmasını desteklemek için parasının tükendiğini ve Rusya’nın tam ölçekli işgalinin başlamasından yaklaşık iki yıl sonra Ukrayna ordusuna verebilecek bütün askeri teçhizat kaynaklarını tükendiğini açıkladı.

Bu durum ile ilgili olarak eski bir NATO Genel Sekreteri olan Lord George Robertson, çatışmaların dışında yaşanacak herhangi dikkat dağıtıcı bir gelişmenin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dışında kimseye fayda sağlamayacağının altını çizdi.

Batılı ülkelerin Rusya’nın genişleme stratejisine karşı hazırlıklı olmasının gerektiğinin altını çizen Robertson’ın açıklamaları şu şekilde:

Batılı ülkelerin Rusya’nın genişleme stratejisi hakkında tedirgin olmak yerine hazırlıklı olması gerekiyor. Moskova, Ukrayna’da yaptıklarında aşırıya kaçması durumunda NATO ile hayali değil gerçek bir savaş başlatabilir. Moskova’daki askeri hiyerarşide bu savaş endişesini bir an önce uyandırmalıyız.

PUTİN GÖZDAĞI VERMİŞTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Temmuz 2023’de Polonya’yı eski Sovyetler Birliği toprakları üzerinde hak iddia etmekle suçlamıştı. Putin, Polonya’nın Belarus’a herhangi bir saldırı düzenlenmesi durumunda bu saldırının kendilerine yapılmış sayılacağını söylemişti.

Belarus’un Rusya için önemli bir ittifak olduğunu vurgulayan Putin, “Belarus’a karşı saldırganlık, Rusya'ya karşı saldırganlık anlamına gelir. Elimizdeki tüm imkanlarla buna yanıt veririz. Tek bir şey söyleyeceğim, bu çok tehlikeli bir oyun ve bu tür planları yapanların bunların sonuçlarını düşünmelidir” şeklinde konuşmuştu.

Polonya’nın NATO’ya güvenerek bu açıklamalarda bulunduğunu belirten Rus lider, Polonya’nın aynı zamanda yardım amacıyla Ukrayna’ya askeri birlikler gönderdiğini söylemişti.

Putin, “Polonyalı liderlere gelince, muhtemelen NATO şemsiyesi altında bir koalisyon kurmayı ve daha sonra kendileri için büyük bir parçayı koparmayı planlıyorlar. İnanışlarına göre, tarihi topraklarını yani bugünün Batı Ukrayna'sını geri kazanmak için Ukrayna'daki çatışmaya doğrudan müdahale etmeyi bekliyorlar. Belarus toprakları için de hayal kurdukları biliniyor” şeklinde konuşmuştu.

Polonya’nın batı kesiminde bulunan topraklarının Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin’in hediyesi olduğunu vurgulayan Putin, Polonya’nın bunu unutmuş olabileceğini fakat onlara hatırlatmaya hazır olduklarını söyleyerek Batılı ülkelere de gözdağı vermişti.

Konuşmasında Varşova’ya seslenen Vladimir Putin, “Polonya, Sovyetler Birliği sayesinde, Stalin'in yaklaşımı sayesinde Batı'da önemli topraklar, Almanya’dan toprak aldı. Günümüz Polonya'sının batı toprakları, Stalin'in Polonyalılara armağanıdır. Varşova'daki arkadaşlarımız bunu unuttular mı? Onlara hatırlatacağız” şeklinde konuşmuştu.

Polonya, tedirgin olma konusunda pek de haksız sayılmaz. ABD’nin Ukrayna’ya olan desteğinin giderek azalması ve Rusya’nın saldırılarını günden güne artırması da Batılı ülkeler açısından hiç de iyi bir durum olarak görünmüyor.

Rusya ilerleyen dönemde, Doğu Avrupa’da yayılmacı bir politika izlemesi durumunda NATO ile doğrudan bir savaş ile karşı karşıya kalabilir.