Vladimir Putin, Rusya'nın tüm kıtalarda müttefikinin olduğunu söyledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tüm kıtalarda birçok müttefike sahip olduklarını ve Moskova’nın diğer ülkelerle olan dostane ilişkilerine değer verdiğini açıkladı.

Sputnik’in aktardığına göre; güvenlik konularını koordine eden üst düzey temsilcilerin katılımıyla gerçekleşen uluslararası toplantının katılımcılarına hitap eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın müttefikleri ve ortakları hakkında konuştu.

Rusya lideri, “Rusya'nın çeşitli bölgelerde ve kıtalarda çok sayıda müttefiki ve ortağı bulunmasına çok değer veriyoruz. Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkeleriyle bulunan tarihsel olarak güçlü, dostane ve gerçekten güvene dayalı bağlara içtenlikle değer veriyoruz ve onları her açıdan güçlendireceğiz" ifadelerini kullandı.

Dünyadaki durumun giderek daha istikrarsız hale geldiğini ve yeni 'gerilim noktaları' ortaya çıktığını söyleyen Vladimir Putin, “Farklı bölgelerde eski gerilim noktaları genişliyor ve yenileri ortaya çıkıyor, çatışmaların negatif yükü birikiyor. Birçok ülkenin halkları, dışarıdan organize edilen darbelerin dramatik sonuçlarını yaşıyor" değerlendirmesini yaptı.

Vladimir Putin, Rusya’nın küresel meydan okumalara ilgi duyan tüm ülkelerle birlikte mücadele etmeye hazır olduğunu belirterek, “Birçok kez söyledim ve yine altını çiziyorum; ülkemiz, günümüzde insanlığın karşı karşıya kaldığı genel tehditlere, genel meydan okumalara karşı koyulmasında tüm ilgi duyan ülkelerle yakın iş birliğine hazırdır” dedi.