Vladimir Putin ile Beşar Esad Moskova'da bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile başkent Moskova'da bir araya geldi.

Kremlin'de yapılan görüşmenin basına açık kısmında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile "sürekli iletişim halinde olduklarını ve ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişmekte olduğunu" söyledi.

İHA’da yer alan habere göre; Suriye'de de büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkisine değinen Vladimir Putin, "Suriye halkı deprem felaketleri nedeniyle ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldı. Biz gerçek dostlarınız olarak Rusya Acil Durumlar Bakanlığı'nın tüm birimleriyle ve Suriye'deki Rus askeri birimleriyle sizlere destek olmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Suriye'deki silahlı gruplarla ortak mücadelenin sonucunda büyük ölçekte istikrar sağlandığının da altını çizen Putin, "Ortak çalışmalarımız ve Rus ordusunun Suriye'deki kararlılığı sayesinde terörle mücadelede önemli sonuçlar elde edildi. Bu durum sosyo-ekonomik ve iç siyasi durumda istikrar sağlanmasını mümkün kılıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Vladimir Putin'in konuşmasının ardından söz alan Beşar Esad, Rusya'nın Ukrayna'da yürüttüğü askeri operasyonlara desteğini yineleyerek, "Ukrayna’da özel askeri operasyonun başlamasından bu yana buraya gerçekleştirdiğim ilk ziyaret olması sebebiyle, yeni ve eski Nazilere karşı yürütülen bu özel askeri operasyonu Suriye’nin desteklediğini yinelemek istiyorum" dedi.

Esad, Rusya ve Suriye heyetleri arasında yürütülen müzakerelerin verimliliğine de işaret ederek, "Son üç günde çeşitli bakanlıklar düzeyinde gerçekleşen toplantıların sonuçlarından çok memnunum. Bunu son yıllarda yapılan en verimli toplantılar olarak görüyorum" dedi ve yapılan anlaşmaların sonuca ulaşacağına da inandığını belirtti.

Putin ve Esad'ın görüşmesine, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Suriyeli bakanlar katıldı.

Diğer yandan Türkiye, Rusya, Suriye ve İran heyetleri arasındaki görüşme de bugün Moskova’da gerçekleştirilecek.

AA'nın aktardığına göre, Türkiye heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar başkanlık edecek. Toplantıya Rusya'yı temsilen Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Orta Doğu ve Afrika Ülkeleri Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov, İran'ı temsilen Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Danışmanı Ali Asgar Hacı, Suriye'yi temsilen ise Dışişleri Bakan Yardımcısı Eymen Susan katılacak.