Rusya: “Erdoğan-Esad görüşmesi için platform sağlamaya hazırız”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, taraflardan her ikisinin de istemesi durumunda ülkesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın bir araya gelmeleri için platform sağlayabileceğini söyledi.

Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın görüşme olasılığı hakkında RİA Novosti ajansına açıklamalarda bulundu.

Lavrentyev, “Düşünüyorum ki karşılıklı istek olması durumunda Rusya, bu görüşme için platform sağlamaya hazır olacaktır. Buna dair şüphem yok” dedi.

Lavrentyev, ”Bu çok önemli bir görüşme, fakat hazırlığı gereken şekilde yapılmalı ve belirli koşulların sağlanmış olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Rusya Temsilcisi ayrıca, “Görüşmenin sonucunun da Suriye krizinin taraflarından her birine doğru sinyali vermesi gerekli, böyle olmalı ki söz konusu görüşmenin krizin çözümüne katkısı olsun” şeklinde konuştu.

Lavrentyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye lideri Esad’ın olası görüşmesinin düzenlenmesi için farklı düzeylerde ara buluculuk yapmaya hazır olduklarını söyledi.