Türkiye, Rusya'nın üreteceği Covid-19 aşısında ilk sırada

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, dünyadaki ilk Covid-19 aşısını iki hafta içerisinde hazırlayacaklarını duyurmasının ardından Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri, aşının Türkiye’de kullanılabilmesi için DSÖ’den onay gerektiğini belirtti. DSÖ ise yaptığı ilk açıklamada, acele edilmemesini önermişti.

Covid-19 ile mücadelede ‘İlk aşıyı kim bulacak’ yarışında Rusya, kendini lider ilan etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Rusya, dünyada COVID-19’a karşı ilk aşıyı geliştiren ve resmen tescil eden ülke oldu" dedi. 

Rusya Biyolojik Araştırmalar Gamalei Enstitüsü ile Rusya Savunma Bakanlığı’nın ortak çalışması sonucu geliştirilen aşıya “Sputnik-V” adı verildi. Aşının iki aşamalı uygulamasının 2 yıla kadar bağışıklık sağladığı bildirildi.

Vladimir Putin'in Covid-19 aşısını kızının da kullandığı açıklamasının ardından dünya ülkelerinden ve Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) açıklama gecikmedi. 

DSÖ: RUSYA İLE TEMAS HALİNDEYİZ

Milliyet'te yer alan habere göre Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Tarik Yazeviç, Cenevre’de yaptığı açıklamada temkinli bir üslup kullanarak, “Rusya’daki ilgili kurum ve kuruluşlarla sürekli temas halindeyiz. Rus tarafından ilan edilen aşının sınıflandırılmasıyla ilgili daha sıkı çalışma başlatacağız. Tüm dünya bu pandemiden kurtulma yolunu arıyor” dedi.

TÜRKİYE İLK SIRADA

Rusya’nın açıklamasının ardından Bilim Kurulu üyeleri, aşının Türkiye’de kullanılabilmesi için DSÖ’den onay gerektiğini belirtti. Rusya ile aramızdaki karşılıklı aşı protokolü nedeniyle, onay çıktığında aşının ilk ulaşacağı ülkelerden biri de Türkiye olacak. 

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz: DSÖ’nün belirlediği kriterler var. Bir aşının eczanede satışına kadar geçecek aşamalar hayvan deneyi, model hayvan deneyi ve en son insan deneyleridir. Hiçbir araştırma bu kuralların dışına çıkamaz.