Ukrayna savaşı uzaya taşındı

Ukrayna’daki savaşın ticari yansımaları uzaya da yayıldı. Rusya, kendisine karşı uygulanan yaptırımlar nedeniyle internet uydularını fırlatmayı reddetti.

Londra merkezli OneWeb şirketi, 648 uydu takımyıldızı projesinin bir parçası olarak cuma günü 36 internet uydusunu fırlatmayı planlıyordu. Ancak Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos, ülkeye uygulanan yaptırımlar nedeniyle Elon Musk’ın StarLink projesine rakip olan şirketin fırlatma işlemlerini engellemeye hazırlanıyor.

Fransa’nın Arianespace SA tarafından işletilen Rus yapımı bir Soyuz roketi, uyduları Kazakistan’daki Rusya’ya ait Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılarak Dünya yörüngesine ulaştırmayı amaçlıyordu. OneWeb ve Rusya arasında uyguların yalnızca Rusya’nın Soyuz roketinden fırlatılmasına dair bir anlaşma imzalanmıştı. Ancak Roscosmos Genel Müdürü Dmitri Rogozin, Ukrayna’ya yönelik saldırıların ardından İngiltere’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara yanıt olarak uyduları fırlatmayı reddetti.

Şirketin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, İngiltere’nin OneWeb’deki tüm hisselerini satması ve şirketin uydularının askeri amaçlarla kullanılmayacağını garanti etmesi istendiği ifade edildi.

İngiltere İş ve Enerji Bakanı Kwasi Kwerteng çarşamba günü yaptığı açıklamada, “OneWeb'de pazarlık yok. Birleşik Krallık hükümeti payını satmıyor. Bir sonraki adımları tartışmak için diğer hissedarlarla temas halindeyiz” şeklinde Rusya’nın taleplerini uygulamayacaklarını bildirdi.