Moskova, savaşın en kanlı şekliyle cereyan ettiği Bakhmut'u ele geçirdiğini açıkladı

Japonya’da düzenlenen G-7 zirvesinde konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusların ağır bombardımanı sonucunda Bakhmut’tan geriye hiçbir şey kalmadığını söyledi. Kiev, Wagner’in, “Bakhmut’u aldık” söylemlerini yalanladı.

Hiroshima’da düzenlenen G-7 zirvesinde ABD’li mevkidaşı Joe Biden ile konuşan Volodimir Zelenski, “Bakhmut şu an için sadece kalplerimizde yer alıyor. Oradan geriye hiçbir şey kalmadığını anlamalısınız. Ruslar her şeyi yerle bir etti” dedi. Ukrayna Devlet Başkanı’nın bu ifadeleri, Wagner’in bölgenin kontrolünü ele geçirme iddialarının üzerine geldi.

110

Ukrayna Başkanlık Sözcüsü, pazar günü yaptığı açıklamalarda, şehrin kaybedildiği iddialarını yalanladı. Zelenski de G-7 zirvesinde konuşurken şehrin istila edilmediğini söylemişti. NYT’den Matthew M. Bigg, Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı Hanna Maliar’ın Telegram üzerinden yaptığı bir açıklamada, Kiev’in şehrin bazı kısımları üzerindeki kontrolünün hâlâ devam ettiğini duyurduğunu aktardı.

210

Bakhmut’un ele geçiridiğine dair açıklamalar, ilk olarak cumartesi günü Wagner lideri Yevgeny Prigojin’den gelmişti. Prigojin’den yaklaşık 8 saat sonra Rusya Savunma Bakanlığı da stratejik öneme sahip bölgede uzun zamandır süren savaşta galip gelindiğini belirten bir duyuru yayımlamıştı. Duyuruların yapıldığı saatlerde Ukrayna otoriteleri, şehirdeki çatışmaların devam etmekte olduğunu belirtiyordu.

Prigojin, yaptığı açıklamada, Wagner kuvvetlerinin ele geçirilen şehri Rus ordusuna teslim etmeden önce arayacağını ve gerekli savunma hatlarının çekileceğini söyledi. Wagner’in askerleri, şehri Rus ordusuna devrettikten sonra saha kamplarına dönecek.

410