Rusya'dan petrol yasağına karşı doğalgaz tehdidi

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından alınan yaptırım kararlarına petrolün de eklenmesi Putin yönetimini harekete geçirdi.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin 13'üncü gününde ülkeler arasındaki karşılıklı tehditler de artarak devam ediyor. Moskova yönetimi, Batı'nın Rus petrolünü yasaklamaya devam etmesi halinde Almanya'ya giden ana doğalgaz hattının kapatılabileceğini söyledi. 

Başbakan Yardımcısı Alexander Novak tarafından yapılan açıklamada, "Rus petrolünün reddedilmesinin küresel pazar için feci sonuçlara yol açacağını" vurgulanarak, fiyatların varil. başına iki kattan fazla artarak 300 dolara kadar ulaşabileceği belirtildi. 

Rus devlet televizyona verdiği demeçte, Rusya'dan Avrupa'ya gaz akışının da tamamen kesilebileceğine vurgu yaparak "Avrupa pazarında Rus petrolünün yerini hızla doldurmaları imkansız. Yıllar alacak ve Avrupalı ​​tüketiciler için hala çok daha pahalı olacak. Sonuçta, bu sonuçtan en çok onlar zarar görecek" ifadelerini kullandı. 

BORIS JOHNSON'DAN PETROL ve DOĞALGAZ ÖNERİSİ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile bir araya geldi. Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından destek amacıyla "Uluslararası Ukrayna Destek Grubu" kurduklarını açıklayan Johnson, Zelenski yönetimine 175 milyon pound ek yardım yapılacağını açıkladı. 

Rusya'nın yaptırımlara yönelik adımlarına da değinen Johnson, "Rus hidrokarbonlarından uzaklaşmak tamamen doğru bir karar, ancak bunu adım adım yapmamız gerekiyor" ifadelerini kullanarak "İkame arzımız olduğundan emin olmalıyız. Baktığımız şeylerden biri, kendi hidrokarbonlarımızdan daha fazlasını kullanma ihtimalimiz. Bu, karbon kullanımını azaltma taahhüdümüzden vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor, ancak şu anda bir kriz olduğu gerçeğini de yansıtmamız gerekiyor" dedi.