Almanya ile Rusya arasında siber saldırı gerginliği

Almanya’da Federal Parlamento seçimleri öncesinde, yaşanan siber saldırılarda artış olduğu görülüyor. Bu saldırıların arkasında ise Moskova’nın olduğu öne sürülüyor. Almanya hükümeti, bu durumdan duyduğu rahatsızlığı Rusya’ya iletti.

Almanya’da, son dönemlerde özellikle Alman siyasetçilere yönelik siber saldırılarda artış olduğu gözlemleniyor. Bu sebeple Almanya hükümeti, Rusya hükümetine konu hakkına şikayetini bildirdi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, “Federal Hükümet, Rus hükümetinden derhal bu yasal olmayan siber faaliyetlerin durdurulmasını talep etmektedir” şeklinde konuştu.

Açıklamada, söz konusu talebin geçen hafta gerçekleştirilen Alman-Rus Güvenlik Politikaları Yüksek Çalışma Grubu toplantısında Alman Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Miguel Berger tarafından dile getirildiği belirtildi.

Alman güvenlik birimleri bu sene içerisinde en az üç defa, yabancı gizli haber alma servislerinin parlamenterlere yönelik siber saldırıları konusunda Federal Meclis’e uyarılarda bulundu.

Tespit edilen son saldırılarda, CDU, CSU ve SDP’li milletvekillerinin hedef alındığı belirtiliyor. Milletvekillerinin gerek kurumsal gerekse özel e-posta adreslerine yönelik saldırılar düzenlendiği ve saldırı düzenlenen kişiye ait özel bilgilerin sahte haberlerde kullanılabileceği bildiriliyor.