Rusya: “AB, demokratik toplumun temellerini bozuyor”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği’nin (AB) uyguladığı yaptırımlarla kendi ekonomik egemenliğini “öldürdüğünü” ve demokratik toplumun temellerini bozduğunu söyledi.

Zaharova, AB’nin Rusya’ya yönelik uyguladığı 10’uncu yaptırım paketiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Sözcü Zaharova, söz konusu yaptırımların işlemediğini söylerken, “Bu sefer de böyle olacak. Her yaptırım paketi şunu gösteriyor, Rusya’ya karşı kısıtlamalar, işe yaramayan bir araçtır. Josep Borrell’in (Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi) 15 Şubat’ta Avrupa Parlamentosu’nda yaptırımların etkisini yavaş gösteren zehir olduğu yönündeki açıklamasına katılmamak zor. Onlar, ilk önce AB’nin ekonomik egemenliğini öldürüyor” ifadelerini kullandı.

Zaharova, AB’nin yaptırımlarla kendisini Rusya’dan uzaklaştırdığı ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) belgelerinde bulunan seyahat etme özgürlüğünü ihlal ettiğini dile getirdi.

Rus Sözcü ayrıca, AB’nin “uygun olmayan” Rus medya kuruluşları ile gazetecilerini de yaptırım listelerine aldığını dikkat çekerken, “Brüksel, kasıtlı olarak demokratik toplumun temellerini bozuyor, AB’nin üzerine inşa edildiği ilke ve değerleri baltalıyor” şeklinde konuştu.