Rusya, ABD'nin uçak gemisinin NATO üyesi Norveç'te olmasına tepki gösterdi

ABD’ye ait dünyanın en büyük uçak gemisi USS Gerald R. Ford, tatbikata katılmak üzere Oslo Fiyordu'na demir attı. Rusya'nın Oslo Büyükelçiliği ise “Bu tür güç gösterileri mantıksız ve sakıncalı” açıklamasında bulundu.

ABD'nin uçak gemisi USS Gerald R. Ford, NATO üyesi Norveç'in başkenti Oslo'ya geldi. 

Gemi ve mürettebatının önümüzdeki günlerde ülke kıyılarında Norveç ordusuyla birlikte eğitim tatbikatlarına katılacağı bildirildi. 

Norveç ordusu tarafından yapılan açıklamada; teknelere, uçak gemisinden 500 metre uzakta durulması gerektiğine dair uyarı yapıldı.

Norveç ordusu tarafından uçak gemisinin bulunduğu alan üzerinde “uçuşa yasak bölge” oluşturulduğu belirtildi.

Norveç Müşterek Karargahı Sözcüsü Jonny Karlsen, “Bu ziyaret, ABD ile Norveç arasındaki yakın ikili ilişkinin ve toplu savunma ve caydırıcılığın güvenilirliğinin önemli bir işaretidir” dedi.

Rusya'nın Oslo Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada ise ABD uçak gemisinin Oslo'ya demir atmasına tepki gösterildi.

Büyükelçilik tarafından yapılan açıklamada, "Kuzeyde askeri çözüm gerektiren herhangi bir sorun veya dış müdahalenin gerekli olduğu bir durum yok. Rusya'nın Norveç'e doğrudan bir askeri tehdit oluşturmadığını dikkate alırsak bu tür güç gösterilerinin mantıksız ve sakıncalı” olduğu belirtildi. 

Kuzey Kutbu'nda Rusya ile sınır komşusu olan NATO üyesi Norveç, geçtiğimiz yıl Rus gaz akışındaki düşüşün ardından Avrupa'nın en büyük gaz tedarikçisi oldu.

Norveç ordusu ve NATO müttefikleri, Baltık Denizi'ndeki Kuzey Akım boru hatlarında meydana gelen patlamaların ardından sonbahardan bu yana açık denizdeki petrol ve gaz platformları çevresinde devriye geziyor.