Rusya, AB ülkelerine doğal gaz sevkiyatını durdurdu

Rusya enerji şirketi Gazprom, ruble ile ödeme sistemine uymadıkları için Bulgaristan ve Polonya’ya doğal gaz sevkiyatının tümüyle durdurulduğunu bildirdi.

Gazprom tarafından yapılan yazılı açıklamada, 26 Nisan itibarıyla Bulgaristan’ın Bulgargaz ve Polonya’nın PGNİG şirketlerinden nisan sevkiyatları için rubleyle ödeme alınmadığı belirtildi.

114

Açıklamada, şirketlere 1 Nisan’dan itibaren yapılan sevkiyatlarda rubleyle ödeme yapmaları konusunda bilgi verildiği kaydedilirken, “Gazprom, rubleyle ödeme yapmadıkları için Bulgaristan ve Polonya’ya doğal gaz sevkiyatını tümüyle durdurdu” denildi. 

214

Gazprom ayrıca, iki ülkenin doğal gaz sevkiyatında transit ülke olduklarını, transit gazdan kullanmaları durumunda söz konusu miktarın sevkiyatından düşüleceğini aktardı.

Gazprom ile Varşova arasındaki uzun vadeli doğal gaz sözleşmesi 1 Ekim’de sonlanıyordu ve Varşova anlaşmanın uzatılmayacağını açıklamıştı. Varşova hükümetinden yapılan açıklamada, Rusya’ya doğal gaz için rubleyle ödeme yapılmayacağı ve ilgili tüm risklere hazır olunduğu belirtildi.

414