Baltık ülkeleri Rus turistlere kapılarını kapattı

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından yaptırımlara ek olarak Kiev yönetimi Rus turistlerin Avrupa ülkelerine girişinin yasaklanmasını talep etmişti. Zelenski'nin talebine yanıt gecikmedi.

Rusya'nın Ukrayna'yı 24 Şubat'ta işgal etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Zelenski, yaptırımlara ek olarak Rus turistlerin Avrupa'ya girişlerinin de engellenmesini talep etmişti. 

Rusya'da, savaş muhalifleri işgalin ilk günlerinden itibaren kara ve hava yoluyla ülkesinden ayrılmaya başlamıştı. 

Zelenski'nin talebine ilk yanıt Finlandiya'dan gelirken Jacque Dellors Enstitüsü'nden Cyrille Bret bu önlemin AB genelinde uygulama şansını oldukça düşük bulsa da Rusya konusunda daha az endişeli kamuoyunun dikkatini çekme konusunda etkili olabileceğini belirtmişti. 

Avrupa Birliği ülkeleri geçtiğimiz hafta Rusya ile vize kolaylığı anlaşmasını 12 Eylül'den itibaren askıya alma konusunda uzlaşıya vardıklarını duyurmuştu. 

Finlandiya'nın ardından Letonya, Estonya, Litvanya ve Polonya da ortak bir karar ile bugünden itibaren Rus vatandaşlarına Schengen vizesi vermeyeceklerini duyurdu. 

Baltık ülkeleri Rus turistlerine vize sınırlandırmasını desteklerken Almanya, Yunanistan, Fransa ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi gibi üye ülkeler karara karşı çıkıyor.