Rus Su-57 savaş jetlerine yeni talip

ABD merkezli 'Military Watch' adlı askeri tarih dergisi, Rusya’nın geliştirdiği beşinci nesil Su-57 avcı uçağının Myanmar yönetiminin ilgisini çektiğini yazdı.

Rusya’nın geliştirdiği 5.nesil Su-57 savaş jetinin Myanmar yönetiminin ilgisini çektiği belirtilen yazıda, bu ülkenin hava kuvvetlerinin modernizasyon programı çerçevesinde daha önce Moskova yönetimi ile 6 adet Su-30 avcı uçağı ile ilgili kontratı imzalandığı, fakat 4+ neslinden olan bu modelin rakiplerine karşı havada üstünlük sağlamaya yeterli olmayabileceği kaydedildi.

5.nesil Rus savaş jetlerinin özelliklerinden övgü ile bahseden “military watch” dergisi ise "Su-57 uçakları, hava çatışması için dünyanın en iyi avcı uçakları olarak kabul görüyor ve çok düşük sayıda bile ülkenin savunmasına çok daha ciddi katkı sunabilir" ifadelerini kullandı.

Su-57 jetlerinin uzak mesafelerdeki deniz hedeflerini imha edebildiği kaydedilen yazıda, bu uçakların ayrıca ‘havadan havaya’ uzun menzilli R-37 füzesi gibi modern silahlarla donatılabileceği vurgulandı. Daha önce alınan Su-30 uçaklarının ileride Su-57’ler için tamamlayıcı unsur olabileceği dikkat çekilen yazıda, şu ifadelere yer verildi:

"4+ neslinden uçakların kullanımı daha ucuza mal oluyor. Bu uçaklarda çift pilot koltuğu mevcut ve bu, söz konusu araçların pilotların daha fazla işlevleri olan Su-57’lerde çalışmak için hazırlık eğitimi görmeleri için kullanılabileceği anlamına geliyor."Rus avcı uçaklarının satın alınması ile ilgili kesin tarih verilmeyen yazıda, bunun ancak uzun vadede gerçekleşebileceği ifade edildi. Daha önce Myanmar'ın Rusya Büyükelçisi Koh Ko Shane ülkesinin Su-30 avcı uçaklarıyla birlikte yeni nesil savaş uçaklarını almayı da planladığını belirtmişti.

Rus savunma sanayi uzmanlarından olan Mark Episkopos ise Rus su-57 savaş uçağı hakkında; Bir sonraki neslin platformlarında genelde olduğu gibi (Rus) Hava-Uzay Kuvvetleri, ürünün beklemeksizin değer kazanmasını dert etmez. Muhtemelen Su-57’yi, aşamalar halinde eski uçakları kullanımdan çıkaracak ve önümüzdeki 10 yılda Rusya havacılık sektörünün başlıca platformu haline gelecek olan uzun vadeli bir yatırım olarak değerlendiriyorlar” vurgusunu yaptı.

Türkiye’deki durumda ise Rus hava savunma sistemi S-400’leri almasına tepki gösteren ABD, anlaşmayı bozmak için Türkiye’yi F-35 projesinden çıkardığını duyurmuştu. Proje sonunda Hava Kuvvetleri’ni 100’den fazla F-35’le güçlendirmek isteyen Türkiye, ABD ambargosu karşısında Rus Su-35 ve Su-57‘lerini konuşmaya başladı. Moskova’yla bu konuda ilk temas Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen ay gerçekleşen ziyaretiyle atıldı. Ardından Savunma Sanayi Başkanlığı heyeti Moskova’da Su-57’ler için görüşmeler yaptı. Rus tarafı, Su-57 konusundaki anlaşmada kararın Ankara’da olduğunun altını çizdi.