Rusya, Hindistan ve Çin'e ucuz petrol satacak

Uluslararası yaptırımlar nedeniyle enerji ihracatında kısıtlamalar yaşayan Rusya’nın Hindistan’a ucuz petrol sattığı ve Çin’in de bu kapsamda petrol alımlarını artıracağı ileri sürüldü.

Petrol fiyatları son haftalarda yaşadığı dalgalanmalara rağmen bir yıl öncesine göre yüzde 80 yüksek seyrediyor. Bu durumun en büyük etkenlerinden biri ise en büyük enerji ihracatçılarından biri olan Rusya’nın uluslararası yaptırımlar altında olması.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından mart ayından bu yana Hindistan’a giden Rus petrol sevkiyatlarında önemli bir artış olduğu gözlemlendi. Analistler, Rusya’nın elindeki petrolü çok daha ucuz fiyatlara sattığını, Hindistan ve Çin’in ise en büyük alıcıları olduğunu belirtti.

Uluslararası basında çıkan haberlere göre Hindistan, Rusya’dan yaklaşık yüzde 20 indirimle ucuz petrol almaya başlayabilir. Mevcut ham petrol fiyatlarına göre bu, varil başına 20 dolardan fazla indirim anlamına geliyor.

Diğer yandan, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’in de Rusya’dan ucuz petrol alması bekleniyor. Hâlihazırda Rus petrolünün en büyük alıcısı olan Çin, yuan ile ödeme ve ucuz petrol seçenekleri ile alımlarını artırabilir.

Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre, Rusya günde yaklaşık 5 milyon varil ham petrol ihraç ediyor. ABD ve Suudi Arabistan’dan sonra dünyanın üçüncü büyük petrol üreticisi olan Rusya, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı.