Rus paralı askerleri Orta Afrika Cumhuriyeti'nde işkence mi yaptı?

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde en az bir savaş helikopteri tarafından desteklenen rus paralı askerlerinin sivillere yönelik işkence ve öldürme olaylarına karıştığı iddia edildi.

15 Şubat tarhinde Rus ve FACA'nın (CAR Ordusu) Orta Afrika'nın pazar kasabasında vahşet yapmakla suçlanıyor. 

Sığınmak amacıyla cami içlerine kaçan köylülerden sığınak bulamayan düzinelerce kadın, çocuk ve erkek hedef haline geldi.

Seleka unsurlarını bulmak iddiası ile düzenlenen saldırıda tamamen sivillerin hedef alındığını iddia eden bir köylü, "Camide tek bir Seleka unsuru bulunamadı. Öldürdükleri sadece sivil nüfustu. Yerde bir tane bile Seleka cesedi görmedik, bizim çocuklarımızı öldürdüler" dedi. 

CNN'de yer alan habere göre yerel kaynaklar camide iki adet silahsız Seleka unsuru bulunabileceğini belirtirken, Mayıs 2021'de Orta Afrika Cumhuriyeti'nin Bambari kentindeki Al Taqwa camisinin içinde kurşun delikleri objektiflere yansıdı.

CAR'da görevlendirilen Rus paralı askerlerinin insan hakları ihlallerine ilişkin birden fazla dosyayı araştıran George Clooney ve John Prendergast'ın kurduğu Sentry ekibi, kitlesel vahşetlerle bağlantılı maddi kaynaklar ile birlikte yargısız infaz, tecavüz, işkence ve evlerin yıkılması da dahil onlarca şikayet aldı. 

Camide yaşananları anlatan tanıklar, 'eller havaya' ihtarının ardından en az dört kişinin öldürüldüğünü, kaçmaya çalışanlara ateş açıldığını ve yaralıların tıbbi yardım almasının engellendiğini belirtti. 

Bölgedeki Rus müteahhitler için çalışan çok sayıda Suriyeli askerin de sonradan CAR'a gönderildiğini iddia eden yerel halk, camide öldürülenlerin cesetlerinin alınmasının da üç gün boyunca engellendiğini söyledi. 

Saldırıya ilişkin açıklama yapan Birleşmiş Milletler, Bambari'de yaşanan olaylara ilişkin raporunda Rus paralı askerlerinin "aşırı güç kullanmak ve cami ile birlikte IDP kampları gibi koruma altındaki bölgeleri bombalamakla" suçlandığını ifade etti. 

MINUSCA tarafından CNN ile paylaşılan ön rapora göre mart aylarında yaşanan olayları araştıran FACA/Rus güçleri tarafından infaz edildiği iddiası yer aldı. Raporda, söz konusu üç kişinin cami girişinde tutuklandığında silahlı olmadıkları vurgulandı.