Rus paralı askerlerinin Libya'daki eylemleri ortaya çıktı

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki skandal görüntülerin ardından Rus paralı askerlerinin Hafter saflarında savaşmak için gittiği Libya'da da bir dizi kanlı eylem gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Rusya adına paramiliter faaliyetler yürüttüğü ve Afrika'da birçok ülkeye savaşçı gönderdiği iddia edilen Wagner Group bir kez daha tartışmaların odağında. 

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde sivil katliamı yaptıkları iddia edilen ve bir köyde onlarca kişinin ölümüne neden olan Rus paralı askerlerinin bu kez de Libya'da kanlı eylemlerde adı geçiyor. 

BBC News Russian'dan Ilya Barbarov ve BBC News Arabic'ten Nader İbrahim'in yayınladığı son analize göre, Rus ordusuyla bağlantılı eylemler gerçekleştiren Rus paralı askerleri Libya'da savaş suçları işledi. 

Birbirleriyle Samsung tabletlerle ve özel savaşçı kodları ile irtibat kuran Rus paralı askerleri, ilk olarak 2014 yılında Ukrayna'da görülmüştü. 

Libya'da sivillerin katledildiği ve savaş suçlarının işlendiği kanlı eylemlerde bulunan Rus paralı askerlerinin bulundukları bölgelerde yaşayan halk, akrabaları öldürülürken 'ölü' taklidi yaptıklarını anlattı.

Sivi bölgeleri de tabletler aracılığıyla tespit eden Rus paralı askerlerinin belirli bölgelerde de mayın tuzakladıkları iddialar arasında. 

Kaynak: BBC

 

İçerisinde Rus paralı askerlerin kullanması için özel haritalar bulunan tabletler, cephe hattının da tam görünümüne kolayca ulaşmayı sağlıyor. Bölgedeki askerlere dört tank, yüzlerce kalaşnikof tüfek ve son teknoloji bir radar sistemi dahil olmak üzere "askeri hedeflerin tanımlanması" için gereken tüm teçhizat sunuluyor. 

Gizli bir grup olan Rus paralı askerlerinden ikisine ulaşan Barbarov ve Ibrahim, Wagner Group'a katılan kişileri profillemeyi de başardı.

Herhangi bir kurala takılmadan gruba katılan ve eğitim alan kişiler için özel bir davranış kalıbı da bulunmuyor. 

Wagner Group'un başında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığı ile bilinen Evgeni Prigozhin bulunuyor.