Rus ordusunun en güçlü silahları

Dünyanın ABD’den sonraki en güçlü 2. ordusuna sahip olan Rusya, olası bir harp durumunda silah altına girebilecek 65 milyon askere sahiptir. Yıllık 70 milyar dolarlık bir savunma bütçesi bulunan Rusya’nın envanterinde 3 bin uçak, 15 bin tank, 1 uçak gemisi ve 63 denizaltı bulunuyor. Savunma sanayideki başarısıyla da gündeme gelen Rusya’nın modern silahları tüm dünyada büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sizler için bu haberimizde Rus ordusuna ait en güçlü savunma sanayi ürünlerini listeleyeceğiz.


TOS-1ARus ordusuna ait bu tank modeli hafif zırhlı araçların imhası ve binaların yıkılması için tasarlanmıştır. TOS-1A, güdümsüz termobarik ve yakıcı roketlerle yoğun saldırı esnasında hedef alanda oluşan şarapnel ve şok dalgası sayesinde oldukça etkili bir güce sahiptir.

115

Buk-M1Yarı aktif radar güdümlü orta menzil hava savunma sistemi olan Buk-M1, sekiz füze kapasiteli altı adet lojistik aracı, her birinde dört adet atışa hazır yarı aktif radar güdümlü 9M38M1 füze bulunan altı adet atış birimi ve hedef tespit radarından oluşmaktadır. 25 bin metre irtifada etkili olabilen sistem, yaklaşık 45 km menzile sahiptir.


215

RS-24Bu balistik füze hızı sayesinde füzesavar sistemlerinden kolay bir şekilde geçebilmektedir. 11 bin km menzili bulunmaktadır. Bu füzenin tahribat gücü 2. Dünya Savaşı’nda ABD tarafından Hiroşima ve Nagasaki’ye atılan atom bombalarınınkinden 50 kat daha fazladır.


Sukhoi T-50Rusya’ya ait 5. nesil savaş uçağı Sukhoi T-50, her türlü kara, hava ve deniz aracına saldırı düzenleyebilmektedir. Silah donanımında X-35UE sınıflı modern bir taktik füze bulunmaktadır. Bu füze sayesinde uçağın hedef alamadığı bir savaş aracı yoktur. Ayrıca stratejik bölge ve noktaları imha etmek için sık sık kullanılmaktadırlar.

415