Rus ordusundan Karadeniz’de tatbikat

Rusya donanması Karadeniz’de Devlet Başkanı Putin’in de katıldığı bir askeri tatbikat gerçekleştirdi. Karadeniz’de resmen gövde gösterisi yapan Rus donanmasının gerçekleştirdiği tatbikatın ABD ile İran arasında yaşanan krizin hemen akabinde gelmesi dikkat çekti.

Rusya ordusu Kuzey ve Karadeniz Donanması’na ait gemilerin katıldığı geniş çaplı bir tatbikat yaptı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Mareşal Ustinov füze kruvazörünün güvertesinden takip ettiği tatbikata 30 savaş gemisi ile birlikte Tu-95 bombardıman uçaklarının da bulunduğu 39 jet katıldı.

Karadeniz’de düzenlenen tatbikatta Rus donanma gemileri Kalibr seyir füzeleri test ederken ve MiG-31 savaş uçakları da yeni geliştirilen Kinjal süpersonik hava balistik füzelerini denedi. 40'tan fazla insansız hava aracı ve bir denizaltının da katıldığı tatbikatta yeni füze sistemlerinin başarılı olduğu ve hedefleri vurduğu kaydedildi.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in tatbikatta Mareşal Ustinov kruvazöründen bazı komutanlarla da özel olarak görüştüğü açıklandı. Vladimir Putin, Mart 2018'de yaptığı açıklamasında Kinjal süpersonik füzelerin sesten 10 kat daha hızlı olduğunu, tüm mevcut savunma sistemlerini aşabildiğini ve 2 bin kilometreye kadarki hedeflere nükleer ve konvansiyonel başlıklar taşıyabildiğini söylemişti.

Her yıl Karadeniz’de tatbikat gerçekleştiren Rusya, geçtiğimiz 2019 Temmuz ayında da Amiral Makarov fırkateyni ile Utes kıyı füze sistemlerini Karadeniz'de test etmiş, tatbikat boyunca kıyı şeridi deniz trafiğine kapatılmıştı. Hemen hemen her yıl Karadeniz’de tatbikat gerçekleştiren Rusya, böylelikle Karadeniz’deki varlığını konsolide ediyor.

ABD ve İran arasında patlak veren krizin akabinde Rusya’dan tatbikat hamlesi gelmesi de dikkatlerden kaçmadı. Diğer taraftan Rus haber ajansı TASS’ta yer alan haberde, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Rus ordusunu, ABD tarafından orta ve daha kısa menzilli füzelerin konuşlandırılmasını takip etmekle görevlendirdi. Şoygu’nun bu kararı Rusya’nın krizi fırsata çevirmeye çalıştığını gösteriyor.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın 2020 için ana faaliyetlerine dair olan telekonferansın açılışında konuşan Şoygu, “Potansiyel askeri tehditlerin kapsamlı bir analizini yapmamız ve Silahlı Kuvvetlerin geliştirilmesi için atılacak adımları belirlememiz gerekiyor. Bu çabaların sonucu ülkenin 2021-2025 savunma planı hazırlanırken dikkate alınacaktır” dedi.

ABD tarafından kısa ve orta menzilli füzelerin konuşlandırılmasını takip etmemiz gerekiyor” diyen Şoygu, aynı zamanda nükleer donanma kuvvetlerinin Borei-A stratejik füze konuşlandırmasına başlaması gerekirken Rusya stratejik Füze Kuvvetleri’nin de düzenli olarak Avangard ve Yars füzelerini geliştirme çalışmasını yürütmek zorunda olduğunu belirtti.

SONUÇ

Rusya Savunma Bakanlığı her yıl yayınladığı ana faaliyetler raporunda Karadeniz’de ve partner ülkeler ile farklı bölgelerde tatbikat gerçekleştirilmesine yer veriyor. Nitekim 2019 yılında da Karadeniz’de tatbikat düzenledi. Yine aynı şekilde 2019 yılının son ayında Rusya, Çin ve İran, Umman Körfezi ve Hint Okyanusu’nda 3 gün süren ortak tatbikat düzenledi.

Her yıl tatbikat düzenlemeyi ihmal etmeyen Rusya, Karadeniz’de ve farklı bölgelerde partnerleriyle düzenlediği tatbikatlarla bölgesel ve küresel düzlemde güç konsolidasyonu gerçekleştiriyor. Son olarak gerçekleştirilen deniz tatbikatının ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun açıklamalarının ABD-İran arasında yaşanan gerginliğin ardından gelmesi dikkatlerden kaçmadı.