Rus ordusu Orlan-30 İha’sını 2020’de teslim alacak

Rus Ordusu, ‘Orlan’ insansız hava aracı ailesinin son üyesi olan Orlan-30 insansız hava aracını 2020 yılında teslim alacak.

Suriye’de ve 2019 yılında Rusya’da yapılan tatbikatlarda test edilen Orlan-30 İHA; komplike bir elektronik sistem ve nişan sistemine sahip. Izvestia gazetesine göre uzmanlar, savaş koşullarında İHA desteğinin topçu ve hava birliklerinin etkinliğini önemli ölçüde arttırdığına inanıyor. 

Orlan-30, GLONASS ve GPS navigasyon sistemleri tarafından tam koordinatları sağlayabilir ve hedeflere keşif uçuşu yapabilir. Rusya Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan bilgiye göre lazer işaretleme yeteneğine sahip Orlan-30 İHA’nın, akıllı topçu mühimmatlarıyla yapılan atışlarda ve hassas bombaları yönlendirmek için kullanılacak.

Ağustos ayı başlarında, Rusya Savunma Bakanlığı Suriye’den bir video yayınladı. Bir havan mühimmatının köprünün altında saklanan bir kamyonetini yok ettiği bu görüntülerde İHA’nın destek sağladığı belirtildi. Bazı kaynaklar bu İHA’nın Orlan-30 olduğunu söyledi.

Uzman Anton Lavrov, Orlan-30 İHA’nın hassas mühimmatlar ve güdümlü bombaların etkinliğini artıracağına inanıyor. “Hedeflerin lazerle işaretlenmesi topçulara keskin nişancı hassasiyeti sağlayacaktır. Orlan-30 ağır topçu ile etkileşime girecek. Örneğin;Tyulpan 240 mm havan toplarının yapacağı atışlarda İHA sistemleri destek unsuru olarak havada olacak. Yapılan atışlarda mühimmat son aşamada hedefteki lazerle buluşacak.” dedi.