Putin'i sık sık eleştiren Rus muhalif lider zehirlendi

Rusya siyasetinde muhalif duruşuyla bilinen ve sık sık Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yönelik eleştirileriyle gündeme gelen Aleksey Navalnıy, zehirlendiği iddiasıyla hastaneye kaldırıldı. Navalnıy'ın çay içtikten sonra fenalaştığı ve bilincinin kapalı olduğu bildirildi.

Rus muhalefet lideri Aleksey Navalnıy'ın Sibirya’daki Tomsk kentinden başkent Moskova’ya gitmek üzere uçakta olan Navalnıy’nin seyahat sırasında rahatsızlandığı açıklandı.

Navalny’nin sözcüsü Kira Yarmysh, 44 yaşındaki siyasi liderin fenalaşmasıyla birlikte uçağın Tomsk kentine acil iniş yaptığını açıkladı. Tomsk’ta bir hastaneye kaldırılan Navalny’nin bilincinin kapalı olduğu ve durumunun ağır olduğu belirtildi.

TEK İÇTİĞİ BİR BARDAK ÇAYDI

Sosyal medya hesapları üzerinden açıklama yapan Yarmysh, “Aleksey’in çayına katılan bir zehir ile zehirlendiğini tahmin ediyoruz. Sabahtan beri içtiği tek şey bir bardak çaydı” ifadesini kullandı.

Yarmysh, geçen yıl da benzer bir olay yaşandığını ve Navalnıy’nin hastaneye kaldırıldığını hatırlatarak, “O zaman hastaneye gittiğinde doktoru vücudunun alerjik bir reaksiyon gösterdiğini söylemişti” dedi.

Bir avukat olan ve yolsuzluk karşıtı bir aktivist olaraj Kremlin karşıtı çok sayıda gösteriyi organize eden Navalnıy, birçok kere gözaltına alınmıştı.