Rumların satın aldığı silahlar ve özellikleri

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, son zamanlarda silah alımını dikkat çekici derecede arttırdı.

Doğu Akdeniz’de gerilim giderek tırmanıyor. Bölgede bulunan doğalgaz rezervi, gerilimin en büyük nedeni. Pek çok ülke bu alana yönelik hamleler yaparken, Türkiye de kararlı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetleri yürüten Yavuz gemisine, askeri gemiler eşlik ediyor. Türkiye ayrıca, bölgede yapılacak sıra dışı herhangi bir harekete karşı askeri seçeneklerin masada olduğu mesajını veriyor. 

117

Doğu Akdeniz bölgesinde Türkiye’nin karşısında bir blok bulunuyor. Bu blok Mısır, Kıbrıs Rum Kesimi, İsrail, Yunanistan ve İtalya’dan oluşuyor. Söz konusu ülkeler Türkiye’yi bölgeden uzaklaştırmak istese de, Ankara’nın kararlığı, diplomatik çalışmaları ve askeri kapasitesi karşısında etkili politikalar geliştiremiyor. Bununla birlikte, blok içerisinde yer alan ve Doğu Akdeniz’in merkezinde bulunan Rum Kesimi’nin silahlanma çalışmaları dikkat çekiyor.

217

Fransa, İsrail ve Sırbistan ile silah alışverişinde bulunan Kıbrıs Rum Kesimi’nin son dönemde satın aldığı silahlar şu şekilde…

OPV 62

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin İsrail’den satın aldığı OPV 62, Sa’aar 62 olarak da biliniyor. Devriye gemisi olarak kullanılan bu gemiler 62 metre uzunluğa sahipken, 430 ton ağırlığa sahip. Gemide 30 kişilik mürettebat kapasitesi bulunuyor.

417