Squid Game'i kullanan kripto para dolandırıcıları 3,3 milyon dolarla kaçtı

Netflix’in popüler Güney Kore dizisi Squid Game’den ilham alan bir kripto para biriminin kurucuları, “rug pull” adı verilen yöntemle yatırımcıları dolandırdı.

Pazartesi günü değeri sıfırlanan SQUID adlı kripto para biriminin dolandırıcılık aracı olduğu anlaşıldı. Popüler Netflix dizi Squid Game’den esinlenilerek oluşturulan kripto para, “kazanmak için oyna” sloganını kullanıyordu.

CoinMarketCap’e göre, 2 bin 861 dolara kadar yükselen SQUID, “rug pull” adı verilen yöntemin uygulanmasıyla 0 dolara indi. Kripto para piyasalarında uygulanan dolandırıcılık yöntemi, geliştiricilerin bütün parayı çekerek projeyi bıraktığı durumları tanımlıyor.

Teknoloji sitesi Gizmodo, SQUID’in geliştiricilerinin tahmini olarak 3,38 milyon dolar kazandığını aktardı. Kripto paranın 0 dolara düşmeden önceki piyasa değeri ise 2 milyon dolardan biraz daha fazlaydı.

Kripto para uzmanları, bunun bir dolandırıcılık olabileceğine dair işaretler olduğu yönünde uyarıda bulunmuştu. Yatırımcıların en çok şikayet ettiği şey ise SQUID alanların bir daha bu kripto birimini satamıyor olmasıydı.