Rosneft Almanya’ya kayyum atandı

Son olarak Rusya Devlet Başkanı Putin'in Avrupa'ya gaz akışının 100 milyar metreküp azaltılacağını açıklamasından hemen önce Almanya'dan kritik bir adım geldi. Almanya, enerjide arz güvenliği için Rus enerji şirketi Rosneft'in Alman yan kuruluşu Rosneft Almanya’ya kayyum atadı.

Avrupa ülkeleri kış ayalarında enerji sağlamak amacıyla art arda hamleler yapmaya devam ediyor. Son olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Avrupa'ya gaz akışının 100 milyar metreküp azaltılacağını açıklamasından hemen önce Almanya, enerjide arz güvenliği için Rus enerji şirketi Rosneft’in Alman yan kuruluşu Rosneft Almanya'ya kayyum atadı.

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanlığından yapılan açıklamada, ham petrol ithalatçıları Rosneft Germany ve RN Refining & Marketing GmbH’nin Almanya’nın enerji piyasası düzenleyici kurumunun (Bundesnetzagentur-BNetzA) yönetimine devredildiği belirtildi.

Şirket, Berlin'in en önemi dize ve benzin sağlayıcısı olan Schwedt’teki PCK rafinerisinin kontrolü de Bundesnetzagentur'a devredildi. 

Alman hükümetine enerji arz güvenliğini sağlamak için kritik şirketlere kayyum atama yetkisi veren "Enerji Güvenliği Yasası" kapsamında alınan karara ilişkin Bakanlık açıklamasında, Rosneft Almanya’nın ülkenin petrol işleme kapasitesinin yaklaşık yüzde 12’sini oluşturduğunu ve Almanya’nın en büyük petrol işleme şirketlerinden biri olduğunu belirtilerek, kayyum atanmasının enerji arz güvenliğine yönelik tehdide karşı adım olduğu vurgulandı.