Avrupa ve Pasifik ülkeleri savaş tehdidine karşı askeri robotlar kullanacak

Avrupa ve Pasifik’teki askeri yetkililer, artan Rus ve Çin tehdidine karşılık olarak eğitimlerini, askeri güçlerini ve operasyonlarını desteklemek için robot kullanmak istiyor.

Pasifik’teki sular giderek ısınırken, bölgedeki güçler Rusya ve Çin tehdidine karşı hazırlık yapıyor. Bu doğrultuda, askeri operasyonlarda kullanılan teknolojilere robotlar da dahil edilmek isteniyor.

İnsansız hava araçları, savaş simülasyonları ve diğer birçok teknolojik araç, askeri operasyonların da seyrini değiştiriyor. Robotik Savaş Aracı (RCV) çalışmaları, çatışma durumunda bölgeye savaş robotları gönderilmesi yönündeki araştırmaları kapsıyor. Avrupa ve Pasifik’teki ülkeler, bölgede olası bir savaşa hazırlık yapıyor.

National Interest’e açıklama yapan Tümgeneral Ross Coffman, “Diğer harekat alanlarından robotların operasyonlar ve tatbikatlar için hem Pasifik’e hem de Avrupa’ya konuşlandırılması yönünde bir talep aldık” dedi.

Doğu Avrupa'da geliştirilen askeri robotlarda, sınır bölgeleri boyunca Rus savunmasını test etmesi ve komuta ve kontrol için manevraların önemli ayrıntılarını iletmesi için insansız hava araçlarıyla bağlantı kurması üzerine çalışılıyor.

TEXAS'TA ŞİRKET KURULACAK

Robotların savaş için geliştirilmesi süreci çok yönlü olarak devam ediyor. Hafif, orta ve ağır RCV'ler, operasyonel değerlendirmeler, gerçek atış tatbikatları ve çeşitli yük entegrasyonları kapsamında test edilecek ve iyileştirilecek.

Coffman, geliştirilen robotların Fort Hood, Texas'ta bir şirket çatısı altında toplanacağını ifade etti. Bunun nedeni ise robotlara operasyonel entegrasyon için hangi işlevlerin ve niteliklerin en uygun olduğunu belirleyebilecek önemli asker geri bildirimlere bağlı olarak, robotlarda ayarlamalar yapmak ve potansiyel olarak iyileştirmek.

Robot şirketinin askerlerle taktik görevler yapacağını söyleyen Coffman, RCV’lerin buna göre geliştirileceğini söyledi. Sonbaharda ise robotların muharebe eğitim merkezlerinden birine teslim edileceğini belirtti.

Robotların geliştirilmesinin en önemli parçaları, elektro-optik/kızılötesi kameralar, elektronik savaş teknolojileri, termal nişangahlar, uzun menzilli hedefleme sensörleri gibi robotlara yerleştirilebilecek çeşitli sensör uygulamalarının ve silahların yerleştirilmesi olacak.