İngiltere'de başbakanlık yarışında Sunak ve Truss kaldı

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakâr Parti, lideri Boris Johnson’ı istifaya zorladı. Johnson, kabinesindeki bakanların görevlerinden ayrılmasının ardından perşembe günü istifa ettiğini duyurdu. Başbakanlık ofisinin önünde açıklamasını yapan Johnson, yeni bir başbakan seçilene kadar görevini sürdüreceğini söyledi. Peki, Johnson’ın yerine başbakanlık koltuğuna kim oturacak?

Johnson son seçimlerde Parlamento’da büyük çoğunluğu sağlamış olsa da, hükümeti, seçmenin tepkisini çeken skandallarla sarsıldı. “partygate” skandalının hemen ardından başlayan hükümet krizi, Başbakan Boris Johnson’ın istifa etmesine neden oldu. Perşembe günü Başbakanlık Ofisi önünde basın açıklaması yapan Johnson, görevinden ayrıldığını bildirdi.


119

Johnson, yeni bir başbakan seçilene kadar görevini sürdüreceğini söyledi. Ayrıca görevden ayrılışının Muhafazakâr Parti’nin iradesi üzerine gerçekleştiğini ve görevine devam etmesi gerektiği hususunda meslektaşlarını “ikna edemediğini” özellikle vurguladı.


219

Siyasette kimsenin vazgeçilmez olmadığını söyleyen İngiliz lider, “Akıllı ve Darwinist sistemimiz başka bir lider daha çıkaracaktır” dedi ve yeni lidere elinden geldiğince destek olacağını dile getirdi.


Jonhson'ın ardından İngiltere'nin başbakanlık koltuğuna oturacak isimler arasında Ben Wallace, Penny Mordaunt, Sajid Javid, Rishi Sunak, Liz Truss, Jeremy Hunt, Nadhim Zahawi, Tom Tugendhat ve Steve Baker isimleri öne çıkmıştı.

419