İngiliz istihbaratından Türkiye ve Rusya açıklaması

İngiliz İstihbarat Servisi MI6’in başındaki isim Richard Moore, İngiliz basınına verdiği bir röportajda Rusya ve Türkiye’ye dair de açıklamalarda bulundu. Kamuoyuna tanıtılan ilk MI6 başkanı olan Moore, Rusya’nın ekonomik ve demografik açıdan zayıfladığını söyledi.

Sunday Times gazetesine demeç veren İngiliz İstihbarat Servisi MI6 Başkanı Richard Moore, yaşadıkları ve ülkelerin durumlarına dair görüşlerini paylaştı. Moore, Rusya’nın son derece zor bir dönemden geçtiğini belirterek, ülkenin ekonomik ve demografik açıdan zayıfladığını ifade etti.

İNGİLTERE VE ABD RUSYA’YI UYARDI

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilime de değinen Moore, Londra’nın Ukrayna sınırında bulunan Rus askerlerinden ve olası bir “istila” durumundan endişe duyduğunu belirtti. İngiliz İstihbaratının başındaki isim, İngiltere ve ABD’nin Donbas’taki gelişmeler ve istila tehlikesine yönelik Rusya’yı uyardığını söyledi.

Richard Moore, Rusya’nın Çekya’daki tutumunu değerlendirirken, İngiltere’nin de Kiev ve Moskova arasındaki ilişkiyle bu tutum arasında paralellik kurduğunu vurguladı. Ukrayna’daki gelişmelerle ilgili endişe duyduklarının altını çizen Moore, “Bu anlamda Putin’e net mesajlar gönderdiğimizden emin olmak için bu kadar yakın iş birliği yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

RICHARD MOORE KİMDİR?

İngiliz İstihbarat Servisi MI6’in varlığı 1994 yılına kadar bilinmiyordu. Geçtiğimiz yılın ekim ayında İngiliz İstihbarat Servisi MI6’in başına gelen Richard Moore, 112 yıllık kurumun kamuoyuna tanıttığı ilk başkan olma özelliğini taşıyor. 1963 yılında Libya'da doğan Moore, Vietnam, Türkiye, Pakistan ve Malezya'da görev yaptı. Bunların yanı sıra, MI6'da ulusal güvenlik danışmanlığı dahil olmak üzere farklı görevler de üstlendi.

Moore İngiltere'nin Türkiye Büyükelçisi olarak Türkiye’de de uzun yıllar diplomatlık yapmış bir isim. Akıcı Türkçe konuşabilen MI6 Başkanı, Türkiye’de görevde olduğu yıllarda Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar ve Beşiktaş taraftarlığıyla da gündeme gelmişti. Moore, Türkiye'de görev yaptığı dönemdeki sosyal medya paylaşımları hakkında komplo teorilerinin ülkede çok ilgi gördüğünü ve hesabından bu teorilere yanıt vermeye çalıştığını söyledi.