Renault çalışanlarının protestosunda fabrika müdürleri 12 saat rehin alındı

Fransa’nın Morbihan bölgesinde, dünyanın en önemli otomotiv şirketlerinden Renault Group’a ait bir fabrikada çalışanlar, fabrikayı abluka altına aldı.

Dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden olan Renauld’un, en büyük hissesi devlete ait bulunuyor. Şirket, Morhiban bölgesine bağlı Caudan kentindeki Fonderie de Bretagne fabrikasını Mart ayının sonunda satma kararı aldığını duyurdu.

Fabrikada çalışan yaklaşık 350 işçi ve aileleri, bu kararı protesto etmek amacıyla önceki gün sabahtan itibaren fabrika giriş ve çıkışlarını kapattı. Fabrika önünde işten çıkarılma kararını protesto eden çalışanlar, fabrika yöneticilerini rehin aldı. Çalışanlar, bir süre rehin tuttuktan sonra yöneticileri, yerel saatle 22.30 civarında serbest bıraktı.

Mart ayının sonuna doğru satma kararını duyuran şirket, gerekçe olarak ise tasarruf planlarını göstermişti.

Ekonomi, Çalışma ve Sanayi bakanlıkları ile şirket temsilcileri arasında geçtiğimiz günlerde bir toplantı gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıda, çalışanların işlerinin korunması için kurtarma forumu oluşturulacağı aktarıldı. Ancak fabrika çalışanlarına göre, yöneticiler bu fon ile çalışanları yeniden sınıflandırarak işlerinden atmayı planlıyor.