ABD polisi Amazon'a ait ''Rekognition''u kullanamayacak

Amerika'nın önde gelen teknoloji firmaları, George Floyd'un polis şiddetinin ardından hayatını kaybetmesi ve protesto gösterilerinde polis şiddetinin durmaması üzerine; polise verdikleri teknolojik desteği bir bir çekmeye başladı. IBM'in ardından Amazon'un açıklamaları gündeme bomba gibi düştü.

IBM, pazartesi günü, yüz tanıma program paketlerini bundan sonra yayınlamayacağı, geliştirmeyeceği ve satmayacağını belirten bir açıklamada bulunmuş, kararın gerekçesi olarak da ABD polisinin aşırı güç kullanımını gerekçe göstermişti. IBM'in ardından teknoloji devi Amazon da ABD polisinden desteğini çekme kararı aldı. 

Amazon, sitesinde yaptığı duyuruda, AWS tarafından 'Rekognition' ismi ile piyasaya sürdüğü ve birçok Amerikan kurumu tarafından kullanılan yüz tanıma teknolojisinin polis tarafından kullanılmasının bir yıl ileri atılacağını duyurdu.

Bilgilendirmede, "Hükümetlerin yüz tanıma teknolojisinin etik kullanımı için daha güçlü düzenlemeler yapmaları gerektiğini savunduk ve son günlerde Kongre bu zorluğu üstlenmeye hazır görünüyor, istenildiği takdirde bu konuda yardım etmeye hazırız" ifadelerine yer verildi.

Amazon, bununla birlikte kuruluşların insan ticareti mağdurlarını izlemek ve kayıp çocukları bulmak için Rekognition'ı kullanmasına izin vereceğini belirtti.