Reisi ABD ile müzakereler için yaptırımların kaldırılmasını şart koştu

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, 76. BM Genel Kurulu’na daha önceden kaydedilen bir video ile hitap ederken, ABD ile ilgili sert söylemlerde bulundu.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, tüm baskıcı yaptırımların kaldırılması halinde ABD ile nükleer müzakerelere yeniden başlayabileceklerini belirtti.

New York’ta devam eden 76. Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’na daha önceden kaydedilen bir video ile hitap eden Reisi, ABD hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Reisi, “ABD hükümetinin vaatlerine güvenmiyoruz” dedi.

Reisi ayrıca, “Yaptırımlar, ABD’nin dünya milletleriyle savaşının yeni yolu” ifadelerini kullanırken, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüs salgını döneminde İran’a uyguladığı yaptırımların insanlığa karşı suç olduğunu söyledi.

BM Genel Kurulu’na Tahran’dan seslenen Reisi, “Bugün bölgemizde görülenler, sadece hegemonyacı ve hegemonya fikrinin değil, Batılılaşma kimliğini dayatma projesinin de sefil bir şekilde başarısız olduğunu kanıtlıyor” şeklinde konuştu.

İran Cumhurbaşkanı, “ABD, ırak ve Afganistan’dan çıkmadı, sınır dışı edildi” ifadelerini kullanırken, “Bugün ‘Önce Amerika’ ya da ‘Amerika Geri Döndü’ gibi sloganlar dünyanın umurunda değil” sözleriyle çarpıcı eleştirilerde bulundu.

Reisi ayrıca ülkesinin füze programı ve bölgesel milislere desteği sınırlandırmayı düşünmediğini ve bunun müzakere edilemeyeceğini ifade etti.