Eski NATO Genel Sekreteri’nden Ukrayna ve Gürcistan açıklamaları

Eski NATO Genel Sekreteri Rasmussen, İttifakın Ukrayna ve Gürcistan’a, örgüte üyelik için bir eylem planı sunması gerektiğini söyledi.

Eski NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Politico dergisi için bir makale kaleme aldı. Rasmussen, makalede, Ukrayna ve Gürcistan’a, çözülmemiş toprak anlaşmazlıklarına rağmen örgüte üyelik için bir eylem planı sunması gerektiğini belirtti.

Rasmussen, bunun yapılması için NATO Tüzüğü’nün toplu savunmaya ilişkin beşinci maddesinin işleyişinin sınırlanabileceğini söyledi.

Eski NATO Genel Sekreteri, “2008’de Gürcistan ve Ukrayna’ya NATO masasında koltuk sözü verdik ve sözümüzü yerine getirmek için bir eylem planı geliştirmenin zamanı geldi. Gereklilik halinde, bunu NATO Tüzüğü’nün 5. maddesinin sadece Kiev ve Tiflis’in kontrolü altındaki topraklar için geçerli olduğu şerhini düşerek yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

NATO Tüzüğü’nün 5. Maddesine göre, ‘Taraflar, Kuzey Amerika’da ya da Avrupa’da içlerinden bir ya da daha çoğuna yöneltilebilecek silahlı bir saldırıyı, hepsine yöneltilmiş bir saldırı olarak değerlendirecek.’