Ramin Saeidi için idam tehlikesi: Ankara 7'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nin kararına rağmen İran'a iade edilecek

Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde Türk milliyetçileri ile ilgili geçtiğimiz iki gün önce yapılan duruşmada tahliye kararı verildi. İran'a sınır dışı edilme riskiyle karşı karşıya olan Güney Azerbaycan Türk'ü Ramin Saeidi, duruşmada yargılanan isimler arasında yer alıyor. Saeidi'nin İran'a sınır dışı edilmesi durumunda idam kararı ile karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.

Ankara 7'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Türk milliyetçileri arasında bulunan Güney Azerbaycan Türk'ü Ramin Saeidi, mahkeme tarafından yapılan duruşmada tahliye kararı almasına rağmen, yabancı uyruklu olması gerekçesiyle Ankara Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edildi.

Saeidi, İran'a iade edilmesi durumunda Türk milliyetçisi faaliyetleri nedeniyle idam cezasıyla karşı karşıya kalabilir. İran uyruklu olan Saeidi, Türk milliyetçisi görüşleri sebebiyle ülkesinde tehdit ve baskılarla karşılaşmış ve sorguya çekilmişti.

Ramin Saedi'nin avukatı Alptürk Kaya ise müvekkilinin durumunu değerlendirirken, Saeidi'nin İran'a gönderilmesi durumunda kötü muamele, işkence, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza veya muameleye maruz kalacağını öne sürdü.

Türkiye'nin yükümlülüklerini hatırlatan Kaya, 6458 sayılı Yasa'nın 55'inci maddesi ve İnsan Hakları ile Temel Özgürlüklerin Korunmasına Dair Sözleşme'ye vurgu yaparak, bu koşullar altında Saeidi'nin sınır dışı edilemeyeceğini savundu.

Ankara İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Saeidi hakkında 'Kamu düzeni veya kamu güvenliği ya da kamu sağlığı açısından tehdit oluşturduğu' gerekçesiyle geri gönderme kararı alındı.