2021 Ramazan ayında camide teravih kılınacak mı?

Türkiye'de koronavirüs (Covid-19) vaka sayısının 15 Mart tarihinden itibaren artış göstermesi, ek tedbirleri de beraberinde getirdi. 13 Nisan 2021'de başlayacak olan Ramazan ayında kılınan teravih namazlarına ilişkin açıklama Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan geldi.

İslâm alemi, 12 Nisan 2021'de kılınacak olan ilk teravih namazı ve yapılacak ilk sahur ile birlikte Ramazan ayı ibadetlerine başlayacak. 

13 Nisan 2021'de ilk oruç tutulurken sokak iftarları, toplu davetler, iftar çadırı gibi toplulukları bır araya getirecek olan etkinlikler koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında yasaklanmıştı. 

Ramazan arefesinde başlanılan ve bayram arefesinde tamamlanan teravih namazına ilişkin ise hem sosyal ağlarda hem de kamuoyunda alınacak tedbirlere ilişkin çeşitli alternatifler dile getirildi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM'de gazetecilerin teravih namazına ilişkin sorularını, "Teravihler kapalı olmayacak. Bu noktada hassasiyet gösterilerek, tedbir alınarak kılınmaya devam edilecek" ifadeleri ile yanıtlamıştı. 

Geçtiğimiz günlerde koronavirüs (Covid-19) nedeniyle kaldırıldığı hastanede tedavisinin tamamlanmasının ardından taburcu olan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 'Şifa Ayı Ramazan' temalı 2021 yılı Ramazan ayı bilgilendirme toplantısına katıldı. 

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Mevcut şartlarda teravih namazlarımızı camilerde değil, evlerimizde kılmanın uygun olduğuna karar verdik" dedi. 

Aşı sorularına da netlik getiren Ali Erbaş, "Din İşleri Yüksek Kurulumuzun da açıkladığı gibi gerektiğinde oruçluyken aşı olmakta bir sakınca yoktur ve bu durum orucu bozmaz" dedi. 

MEKKE'DE TERAVİH 10 REKAT

İlk kez Hz. Muhammed (S.A.S) döneminde Medine'de kılınan teravih namazı, evde de gerçekleştirilebilen nafile bir ibadet. Evde 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 rekat şeklinde kılınabilen teravih namazı da diğer tüm ibadetler gibi Müslümanlar tarafından cemaat ile gerçekleştirmeye gayret ediliyor. 

2021 yılında Ramazan ayında sınırlı sayıda kişiye vize veren Suudi Arabistan, Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere'de teravih namazının cemaat ile 10 rekat kılınması şartı getirdi.