Koronavirüsle mücadelenin tek yolu tam kapanma mı?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını Türkiye'de kontrolden çıktı. Son günlerde vaka sayılarında gözlemlenen rekor artış, Avrupa ülkelerininde uyguladığı ‘tam kapanma’ kısıtlamasını gündeme getirdi. Peki, vakaların azalması için tam kapanma şart mı? Ramazan’da tam kapanma olacak mı?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) pandemisi, Türkiye haritasını kırmızıya boyadı. Sağlık Bakanlığı'nın güncel koronavirüs verilerine göre, dün 55 bin 941 yeni vaka tespit edildi. Böylece toplam vaka sayısı 3 milyon 689 bin 866’ya çıktı. Can kaybı ise 258 artarak 33 bin 201’e yükseldi.

Artan vaka sayıları hastaneler üzerindeki yükün de yeniden artmasına neden oldu. Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulunan Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, "Artış ivmesi son 15 günde çok ciddi seviyelere yükseldi. Böyle devam ederse herkes hastanelerde yer aramaya başlayacak" ifadelerini kullandı.

Son dönemde vaka sayılarında meydana gelen bu artış, durumun vehametini bir kez daha gözler önüne serdi. Daha önce İtalya, Almanya, Fransa gibi ülkelerin de uyguladığı tam kapanma kısıtlaması Türkiye’de de gündeme geldi.

Ülke genelinde tüm kurum ve kuruluşların belli bir süreliğine kapatıldığı, insanların zorunlu kalmadığı sürece dışarı çıkmasının yasak olduğu, tam kapanma uygulaması için gözle kabine toplantısında çıkacak karara çevrildi.

RAMAZAN’DA TAM KAPANMA GELİR Mİ?

29 Mart'ta toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, artan koronavirüs vakalarını önlemek için Ramazan Bayramı'nı da kapsayan bazı kararlar almıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı kararlara göre;

● Ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması akşam 21.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında haftanın her günü devam edecek.

● Çok yüksek riskli (kırmızı) illerde yalnızca Pazar günü uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması artık Cumartesi gününü de kapsayacak şekilde haftanın iki gününe çıkartılacak.

● Yüksek riskli (turuncu) illerde Cumartesi 21.00 ile Pazartesi 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulaması devam edecek.

● Ramazan ayı başladığında ise tüm ülkede hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Ancak uzmanlar, alınan kısıtlama kararlarını yeterli bulmadı. Pazartesi günü yapılması beklenen Bilim Kurulu toplantısında, ramazan ayında vaka sayılarının düşürülmesi ve insan hareketliliğinin azaltılmasına yönelik alınması gereken ek tedbirler gündemde olacak. Ancak toplantının ardından karar açıklanmayacak. Toplantıdaki görüşler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilecek ve ramazan ayında hangi ek tedbirlerin geleceğine bizzat kendisi karar verecek.

VAKALARIN AZALMASINDA TAM KAPANMA ŞART MI?

Uzmanlar, tam kapanmanın gerekli olduğunu ancak vaka sayılarını kontrol altında tutmada tek başına yeterli olmadığını savunuyor. Bilim Kurulu ile birlikte İstanbul Tabip Odası ve Türk Yoğun Bakım Derneği’de bu konuda aynı görüşte.

Uzmanlara göre vaka sayılarını kontrol altında tutmak için atılması gereken adımlar şöyle:

● Aşılama çalışmaları hız kazanmalı

● Ülke genelinde tam kapanma doğru şekilde sağlanmalı

● Her gün yapılan test sayısı arttırılmalı

● Tüm toplu organizasyonlar kesinlikle yasaklanmalı (Düğün, nikah, cenaze ve kalabalık toplantılar ve ibadethaneler gibi)

Ramazan ayında tam kapanma olsa dahi, ardından yasakların kontrolsüzce gevşetilmesi ve aşı çalışmalarının hız kazanmaması durumunda tablo yine aynı şekilde olacaktır. Yapılması gerekenlerin hızlı şekilde yerine getirilmemesi durumunda, bu salgının önünü almak oldukça zor görünüyor.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sünbül, Demirören Haber Ajansı’na  yaptığı açıklamada, "İki haftalık veya dört haftalık tam kapanma belki bu yangını bir miktar söndürebilir. Şu an ortam adeta yangın yeri gibi, o nedenle buna bir çözüm gerekiyor" dedi.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA NE DİYOR?

Bakan Koca, geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamasında, tam kapanmanın gündemde olmadığını söylemişti. Son günlerde artan kamuoyu baskısının ardınan ise Koca, ’tam kapanma’ ile ilgili yeni bir açıklamada bulunmadı. Ancak Bakan, dün Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, hükümetin geçtiğimiz haftalarda aldığı önlemleri gevşetme kararını eleştirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'a yaptığı açıklamada, "Vaka sayılarında ciddi artış var. Bunda mutasyon tabii ki etkili ama sadece mutasyonla açıklayamayız. Önlemleri gevşettik maalesef" dedi. Çözümün aşı çalışmalarının hızlandırılmasından geçtiğini kaydeden Koca, hareketliliğin azalmasının önemine de vurgu yaptı.

Koca "Önce tedbir, sonra aşı ya da önce aşı, sonra tedbir değil. İkisini bir arada yapmamız gerekiyor. Bundan başka çözüm yolu yok" diye konuştu.

Son olarak sonbahar geldiğinde nüfusun 50 milyonluk kısmının aşılanmış olacağına dair hedef koyan Koca, haziranda 40 yaş, temmuzda 20 yaş üstünü aşılamış olmayı amaçladıklarını söyledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TAM KAPANMA İLE İLGİLİ NE DEMİŞTİ?

Yaşanan tüm gelişmeleri Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı koordinesinde takip ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yaptığı açıklamasında, ‘’Mutasyonun inişli çıkışlı hâli bizleri karar almada zorluyor. Aldığımız son tedbirler ile tüm şartları zorluyoruz. Beklediğimiz neticeleri alamazsak, vatandaşımızın sağlığını öne çıkararak süreci devam ettireceğiz" ifadelerini kullanmıştı.