Covid-19 geçirenler oruç tutabilir mi?

On bir ayın sultanı Ramazan’ın gelmesiyle birlikte, iftar ve sahurdaki beslenme şekli yeniden gündeme geldi. Özellikle Covid-19 salgını nedeniyle sağlıklı beslenme ve bağışıklık sistemini güçlendirmek de ayrı bir önem kazandı. Peki, Ramazan ayında nasıl beslenmeli? Hangi besinler tok tutar? Oruç tutanların bağışıklığının düşmemesi için nelere dikkat etmesi gerekir? İşte tüm merak edilenler…

Ramazan ayında öğünlerin ikiye düşmesi ve iftar vaktinin geç olması, oruç tutanların beslenme dengelerini kurmalarını zorlayabiliyor. Öte yandan, son iki senedir koronavirüs salgınının gölgesinde yaşanan Ramazan’da bağışıklığın güçlü olması daha fazla önem kazanıyor. Bu nedenle sahurda tüketilen besinlere dikkat edilmesi gerekiyor. Uzmanlar ise susuz kalınmaması ve mideyi yormayan besinlerin tercih edilmesi konusunda uyarıyor.

111

Sağlıklı bir bireyin bile orucun ilk günlerinde beslenme düzenindeki değişikliklerden etkilenebileceğini belirten uzmanlar, kabızlık, mide yanması, unutkanlık, baş ağrısı ve dikkatsizlik yaşanmasının normal olduğunu söylüyor. Ancak diyabet, kalp hastalığı veya böbrek yetmezliği gibi sağlık problemleri bulunan kişilerin oruç tutmaları sakıncalı bulunuyor. Herhangi bir sağlık problemi olan kişilerin, oruç tutmadan önce hekimlerine başvurması öneriliyor.

211

Ramazan’ın ilkbahar dönemine gelmesi ve oruç saatlerinin uzun olması, vücuttaki sıvı ihtiyacını artırıyor. Normal şartlarda gün içerisinde 2-2,5 litre su içilmesi gerekiyor. Ancak iftarla sahur arasındaki zamanın kısıtlı olması, gerekli miktarda su içilmesini zorlaştırıyor. Uzmanların bu konudaki tavsiyesi ise meyve aromalı sular hazırlayarak ihtiyaç duyulan su tüketiminin daha kolay hale getirilebileceği şeklinde. 

EN AZ ÜÇ ÖĞÜN YENMELİ

Koronavirüsten korunmaya çalışırken bağışıklık sistemini sağlam tutmak oldukça önemli. Alınan besinlerin yanı sıra bunların dengesini sağlamak da bağışıklığı güçlü tutmak için öne çıkıyor. Bu nedenle iftarla sahur arasında en az bir ara öğünün yapılması tavsiye ediliyor. Vücudun ihtiyacı olan besin ihtiyacını 3 veya daha fazla öğüne dağıtarak dengeli bir şekilde almanın, iki öğüne nazaran daha sağlıklı olduğu ifade ediliyor.

411