Ramazan Bayramı ne zaman? Bayramda nereler açık olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından İçişeleri Bakanlığı tarafından Arefe ve Ramazan Bayramı'na ilişkin genelge yayınlandı. Arefe ve bayram sürecinde 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması kararı alınırken, bayram alışverişinde yaşanabilecek yoğunluğu önlemek amacıyla market, bakkal ve bazı işletmelerde farklı önlemler alındı. Ramazan Bayramı'nda marketler açık mı? Bayramda nereler açık olacak?

Ramazan Bayramı’nda, arife dahil olmak üzere 23-24-25-26 Mayıs'ta 4 günlük sokağa çıkma yasağı 81 ilde uygulanacak.

Bayramı evde geçirecek vatandaşlar en çok hangi kurumların hizmet vereceğini merak ederken, İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile sokağa çıkma yasağının kapsamı açıklandı.

Yayınlanan genelgeye göre;

Market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 21 Mayıs Perşembe ve 22 Mayıs Cuma günü saat 23.00'kadar hizmet verirken,  23 Mayıs Cumartesi günü 10.00-17.00 saatleri arasında hizmet verebilecek.

24 Mayıs Pazar, 25 Mayıs Pazartesi ve 26 Mayıs Salı günleri ise market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler ile online satış yapan işletmeler tamamen kapalı olacak.

Fırın, pastane ve tatlıcılar ise 23-24-25-26 Mayıs günlerinin tamamında hizmet verebilecek. Bu iş yerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK?

Yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında 23 Mayıs Cumartesi gününe denk gelen arefe gününden, bayramın son gününe denk gelen 26 Mayıs Salı gecesi 00.00'a kadar sürecek sokağa çıkma yasağı önceki kısıtlamaların aksine Türkiye'nin 81 kentinde uygulanacak.

HANGİ İLLERDE SEYAHAT SINIRLAMASI VAR?

15 kent (Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak) için geçerli olan şehirler arası seyahat kısıtlaması 15 gün süreyle uzatıldı, bu süreye Ramazan Bayramı da dahil edildi.

HANGİ İLLLERDE MASKE TAKMAK ZORUNLU?

Sakarya, Burdur, Tunceli, Rize, Siirt, Kayseri, Kırklareli, Karabük, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Şanlıurfa, Rize,, Kırıkkale, Isparta, Konya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Gümüşhane, Amasya, Bolu, İzmir ve Uşak İl Hıfzısıhha Kurulları kent genelinde vatandaşlara maske takma zorunluluğu getirdi.