2020 Ramazan'da Google'da en çok aranan sorular

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif 24 Nisan 2020 Cuma günü başladı. Ramazan ayında ilk oruçların başlaması ile birlikte hem sosyal medya ağlarında hem de Google'da en çok aranan sorular yine değişmedi. Türkiye'nin tüm şehirlerinde ''iftar ne zaman?' sorusu ilk sırada yer alırken; 'Kusmak orucu bozar mı?', 'Diş macunu orucu bozar mı?', 'Duş almak orucu bozar mı?', 'Cinsel ilişki orucu bozar mı?' soruları en çok arananların başında geldi. İşte 2020 Ramazan ayında en çok aranan soruların yanıtları

İslâm'ın 5 şartından birisi olan Ramazan ayında oruç tutmak, günümüzde birçok soru işaretini de beraberinde getiriyor. Covid-19 ile birlikte günlük hayatlarımız da büyük oranda değişime uğradı. Orucu bozan şeyler ise günümüzde en fazla merak edilenler arasında yer alıyor. Her bir mezhebe göre farklılık gösteren kurallar, Türkiye'de 'Sunni' olarak biline Hanefi mezhebine göre uygulanıyor.

İslam'ın Hanefi mezhebinde 'Vücuda giren ve vücuttan çıkan şeyler orucu bozar' şeklinde günümüze kadar gelen tanım birçok kişinin kafasının karışmasına neden olurken, en çok sorulan soruları ve yanıtlarını derledik...

116

DİŞ FIRÇALAMAK ORUCU BOZAR MI?

Vücuda girerek mideye ulaşan her şey orucun bozulmasına neden olur. Bu nedenle ağız kokusunu önlemek için kullanılan ağız spreyleri dahil olmak üzere diş macunu da aynı kategoriye dahil edilir. Maddelerin yutulması halinde Hanefi mezhebine göre oruç bozulur. 


216

LENS TAKMAK ORUCU BOZAR MI?

Korunması amacıyla bir sıvı içerisinde bekletilmesinden dolayı lens takmak merak edilen sorular arasında. Bu sıvının mideye ulaşmamasından dolayı oruç bozulmaz. Fakat fıkhî kitaplarda detaylı inceleme yapılması gerekir. 

BANYO YAPMAK, DUŞ ALMAK ORUCU BOZAR MI?

Oruçlu iken ağız ve burundan su yutulmadığı sürece orucun bozulması söz konusu değil. Fakat aroması yoğun olan kokular için ayrıca İslam alimlerinin kitaplarına bakmak mutlaka gereklidir. 

416