Suudi Arabistan müftüsü: "Covid-19 aşısı orucu bozmaz"

Pandeminin ardından aşılamanın devam ettiği ülkelerden olan Suudi Arabistan'dan İslâm dünyasında geniş yer bulacak bir Covid-19 aşısı fetvası geldi. Suudi Arabistan müftüsü aşının orucu bozmayacağını söyledi.

Suudi Arabistan Baş Müftüsü Şeyh Abdulaziz bin Abdullah bin Muhammed Al Şeyh et-Temimi yaptığı açıklamada, ülkesinde devam eden Covid-19 aşı sürecine de değindi. 

Aşı ile ilgili kendisine yöneltilen 'aşı' sorusu üzerine fetva veren Şeyh et- Temimi, "Aşı yiyecek, içecek değildir ve kas içerisine zerk edilir. Orucu bozmaz" ifadelerini kullandı. 

Fetvanın ardından Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı herkesi aşı olmak için Sehhatty uygulaması üzerinden aşı kaydı yaptırma çağrısını yineledi. 

5 yüzden fazla aşı merkezinde uygulanan ve bugüne kadar 2 milyon 600 binden fazla kişinin aşılandığı Suudi Arabistan'da hacı adaylarında da aşı kartları olmayanların ülkeye alınmayacağı duyurulmuştu.

AŞI ORUCU BOZAR MI?

Geçtiğimiz yıllarda aşı ve iğneye ilişkin sorulara Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından "Yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz. Tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler" yanıtı verilmişti. 

Diyanet İşleri Başkanlığı, Covid-19 sürecinde aşılara ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.