3 camide sivil itaatsizlik eylemi başlatan 76 kişiye gözaltı

Gaziantep'te 3 ayrı camide toplanarak ramazan ayı boyunca itikafta bulunacaklarını belirten 76 kişi, emniyet güçlerinin müdehalesiyle camilerden çıkartıldı. Peki, itikafta bulunmak nedir? İtikafa ne zaman girilir? Evde itikaf olur mu?

Gaziantep'teki 3 ayrı camide toplanan 76 kişi, ramazan ayı boyunca itikafta bulunacaklarını belirtti. Ancak cami imamı oluşan kalabalık nedeniyle, dışarıya çıkmalarını istedi. İmam ve müezzinlerin uyarılarını dikkate almayan 76 kişi, polis müdehalesiyle camilerden çıkartıldı.

Emniyet güçlerine itaat etmeyen çok sayıda kişi ise gözaltına alındı. Müdahale sırasında bir mahalle bekçisi biber gazı ile vatandaşlara müdahale etti.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Söz konusu müdehalenin ardından Gaziantep Valiliği’nden konuya ilişkin açıklama geldi. Valilikten yapılan açıklamada, bu kişilerin amaçlarının ibadet değil, provokasyon olduğu belirtildi. Camiye polislerin ayakkabıları ile girdiği iddiasının ise gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Ayrıca çıklamada, daha önce haklarında terör nedeni ile soruşturma yapılan ve kendilerini ‘Alparslan Kuytul Gönüllüleri’ olarak adlandıran kişilerin olduğu kaydedildi.

Polisin gazlı müdehalesinin doğrulandığı açıklamada, ‘’Cami içerisine emniyet personeli tarafından postal ile girildiği iddiaları gerçeği yansıtmamakta olup, müdahale cami girişinde yapılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce yayımlanan genelge kapsamında, “Cami cemaatinden itifaka girmek isteyenlerin talepleri, cami görevlileri tarafından müftülüklere yazılı olarak bildirilecek, müftülükler mülki amirin onayıyla itikafa girilecek camileri belirleyecek ve ilan edecektir' hükmü amir olup, 2019 yılında Gaziantep ilimizde toplam 143 cami itikafa girilebilecek mabet olarak belirlenmiş, bunlardan 27 tanesinde 174 vatandaşımız itikafa girmiştir. 2020 yılında pandemi nedeniyle herhangi bir talep olmamış ve camilerde itikafa girilmemiştir’’ ifadelerine yer verildi.

 İTİKAFA GİRMEK NE DEMEK?

İtikaf kelimesi, "hapsolmak, alıkoymak, bir yere yerleşmek, oraya bağlanıp kalmak" anlamına gelir. İtikafa giren kişiye mutekif veya akif denir. Akıl ve beden sağlığı yerinde olan, ergenlik dönemine gelmiş olan her Müslüman itikafa girebilir. İtikafa beş vakit namaz kılınan bir mescitte veya camide girilmesi gerekir.

Hz. Muhammed'in (s.a.v) Ramazan ayında ve özellikle ayın son on gününde itikafta olduğu pek çok hadis-i şerifle sabittir. Bu nedenle daha çok Ramazan ayının son on gününde itikafa girilir.

 2021'nin Ramazan ayı itikaf günleri, Ramazan'ın son 10 günü olan ''3 Mayıs ile 12 Mayıs'' aralığını kapsıyor.