“Toplu mezar kenti” olarak bilinen Rakka’dan ürküten görüntüler

Suriye'nin "Toplu mezar kenti" olarak anılan Rakka'da, Sivil Meclis'e bağlı ekipler, kentteki 25 toplu mezardan IŞİD’in öldürdüğü çoğu sivil 5 bin 900 ceset çıkardı. Sosyal medya platformu Twitter'da paylaşılan görüntüler görenleri hayrete düşürdü.

Rakka Sivil Meclisi'ne bağlı ekipler, IŞİD mensupları tarafından öldürülen insanların bulunduğu toplu mezar tespit ve ceset çıkarma çalışmalarını 24 saat aralıksız sürdürüyor.

Yeral kaynaklardan Independent Türkçe'nin aktardığı bilgiye göre, Rakka'nın El Hemrat beldesine bağlı Til Zedan köyündeki toplu mezarlarda çalışmalarını tamamlamak üzere olan ekipler şimdiye kadar 175 cenaze çıkardı. Toplamda çıkarılan ceset sayısı 5 bin 900’e yükseldi.

Yetkililer, kimlik tespiti için araç-gerecin az bulunmasının çalışmaları aksattığını vurgularken, çıkarılan cesetler kimlik tespitinden sonra kentin kuzeyindeki Til El Bea köyündeki mezarlıkta tekrar gömülüyor.

Rakka genelindeki 25 toplu mezardan 5 bin 900 cenaze çıkaran ekipler, kentin kuzeyindeki Hezima ve Hikumiye beldeleri ile Tebqa’nın El Mehmudli köyünde de yeni toplu mezarlar tespit etti. Çıkarılan cesetlerin büyük çoğunluğu kadın ve çocuklara ait olduğu belirtiliyor.

Kentin Panorama, Fiheha, ve Muesker Telayi El-Baas bölgesinde bunan toplu mezarlar en büyükleri.

Yetkililer, Rakka ve çevresinde hala binlerce cesedin olduğu çok sayıda toplu mezarın olduğunu tahmin ediyor. Ekipler, 2018 Ocak ayından bu yana Rakka kenti ve çevresinde toplu mezar arama çalışmaları yapıyor.

Ekipte kazı işçileri, bir avukat, iki adli tıp uzmanı, Dokümantasyon ve İstatistik Ofisi ve Basın Ofisi çalışanları bulunuyor.