Endonezya ve Fransa arasında Rafale savaş uçakları anlaşması

Fransa, Rafale satışlarına Endonezya ile devam edecek. Son olarak BAE anlaşması ile dikkat çeken Fransa ile Endonezya arasında anlaşma imzalandı.

Fransa merkezli havacılık şirketi Dassault tarafından üretilen savaş uçakları ilk kez 2004 yılından itibaren satışa çıkarılmış ve önce Mısır'a ve Katar'a hemen ardından da Hindistan'a satılmıştı.

2004'ten bu yana Güney Kore, BAE, Singapur, Brezilya, Fas, Hollanda ve İsviçre ile anlaşmalar imzalayan Chirac, Sarkozy ve Hollande'nin ardından hem Avrupa'da, hem Afrika hem de Asya-Pasifik'te kendine yer edinmeye çalışan Macron yönetimi savaş uçaklarının satış hinterlandını genişletmişti. 

Fransa'nın 2019 yılından bu yana en fazla satış yaptığı ülkeler ise BAE, Avustralya, Belçika, İspanya ve Macaristan oldu. Küresel silah pazarında yüzde 7,9'luk ihracat payı ile ABD ve Rusya'dan sonra en çok silah satan ülke olan Fransa, Katar, Suudi Arabistan ve Mısır'a yaptığı satışlarıyla da dikkat çekmişti.

Asya-Pasifik'teki askeri ilişkilerini güçlendirmek için temaslarını sürdüren Paris yönetimi, son yaptığı anlaşma ile Endonezya'ya 42 adet Rafale savaş uçağı anlaşması imzaladı. 

Anlaşma, Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto'nun Jakarta'da Fransız mevkidaşı Florence Parly ile bir araya gelmesi ardından duyuruldu. İlk partide altı uçağın teslim edileceğini duyuran Subianto, 36 uçağın da önümüzdeki yıllarda alınacağına vurgu yaptı. 

AUKUS anlaşması ile Avusturalya ile yaptığı anlaşmaları bozulan Fransa'nın hamlesinin Asya'da artan ABD-Çin gerilimi sürecinde gelmesi de dikkat çekti.