Quad İttifakı ilk yüz yüze toplantısını yapacak

ABD, Japonya, Hindistan ve Avustralya’nın oluşturduğu Hint-Pasifik Dörtlü Güvenlik Diyaloğu (Quad), ilk yüz yüze zirvesini bugün Beyaz Saray’da gerçekleştirecek.

Hint-Pasifik Güvenlik Diyaloğu veya diğer adıyla Quad İttifakı, Çin’in Asya’daki yükselişine karşı ilk yüz yüze zirvesini düzenleyecek.

ABD Başkanı Joe Biden, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Avustralya Başbakanı Scott Morrison’un katılacağı toplantı bugün Beyaz Saray’da gerçekleşecek. Liderler, “özgür ve açık bir Hint-Pasifik’i teşvik etmeyi” görüşmek üzere toplanacak.

“Asya NATO’su” olarak da nitelendirilen Quad İttifakı’nın ana gündem maddelerinden birinin de Tayvan olması bekleniyor. Biden yönetiminde ABD, büyük silah satışları ve üst düzey diplomat ziyaretleri gerçekleştirerek Tayvan ile ilişkileri güçlendirdi. Diğer üç ülkenin de bölgedeki Çin tehdidi ve yükselişine karşı hem Tayvan hem de diğer güvenlik unsurları konusunda ABD ile aynı doğrultuda giderek iş birliği yapacağı öngörülüyor.

Dörtlü Güvenlik Diyaloğu’nun liderler seviyesindeki ilk zirvesi bu yıl mart ayında gerçekleştirilmişti. Pandemi koşulları nedeniyle çevrimiçi olarak yapılan toplantıda, Güney ve Doğu Çin denizlerinde güvenliğin sağlanması ve zorlukların aşılması için iş birliği mesajı verilmişti.