Hindistan yerli hava savunmasını test etti

Hindistan gazetelerinde yayınlanan bilgilere göre, Hindistan, DRDO (Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü) tarafından tasarlanan ve geliştirilen yeni yerli karadan havaya füzesini (QRSAM) test etti…

Füzenin testi, 17 Kasım 2020’de, Odisha açıklarında gerçekleştirildi. Test, bir uçağı simüle eden Banshee Jet İnsansız Hava Hedefine karşı gerçekleştirildi.

Test, fırlatıcı, tam otomatik komuta kontrol sistemi, gözetleme sistemi ve çok fonksiyonlu radarlardan oluşan silah sisteminin konuşlandırılması konfigürasyonunda gerçekleştirildi. Hareket halindeyken çalışabilen silah sistemi, tümü yerel olarak geliştirilmiş alt sistemlerden oluşur. Testin tüm hedeflerine tam olarak ulaşıldığı belirtildi.

QRSAM testinin ilki 13 Kasım 2020’de gerçekleşti. İkinci test, harp başlığının performans parametrelerini kanıtladı. Quick Reaction Surface-to-Air Missile (QRSAM) ve eXtended Range Surface-to-Air Missile (XRSAM), Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO) tarafından Bharat Electronics Limited ve Bharat Dynamics Limited ile iş birliği içinde, Hint Ordusu için geliştirilen bir hava savunma sistemidir.

 QRSAM füzesi, karıştırılmaya karşı elektronik karşı tedbirlerle donatılmış, her türlü hava koşuluna uygun, her türlü araziden fırlatılabilen karadan havaya füzedir. Füze bir kamyona monte edilebilir ve bir metal kutuda saklanır. QRSAM katı yakıtlıdır ve 30 km menzile sahiptir. Füze, iki yönlü bir veri bağlantısı ve DRDO tarafından geliştirilmiş bir aktif arayıcıya sahip bir atalet navigasyon sistemi ile donatılmıştır. Sistem, hareket halindeyken hedefleri arama ve izleme özelliğine sahiptir.