İstihbarat uyardı: Şiddet eylemleri olabilir

ABD istihbarat raporunda, giderek radikalleşen QAnon hareketin faaliyetlerine yönelik uyarılar yer aldı. Raporda, Trump destekçisi QAnon taraftarlarının Joe Biden’ın başkanlığına ve siyasetçilere tepki olarak şiddete başvurabilecekleri belirtildi.

ABD federal istihbarat raporu, QAnon taraftarlarının başta Demokratlar olmak üzere siyasileri hedef alabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Pazartesi günü yayınlanan rapor, New Mexico Demokrat Senatörü Martin Heinrich’in Aralık ayındaki "QAnon'un oluşturduğu tehdidin kamuoyu değerlendirmesi" talebi üzerine FBI ve ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlandı.

Raporda, QAnon taraftarlarının “dijital askerler” olarak hizmet etmekten çıkarak fiziksel dünyada şiddete başvurabilecekleri kaydedildi.

TRUMP'IN "GÖLGE BAŞKAN" OLDUĞUNA İNANIYORLAR

Birçok QAnon taraftarı, eski Başkan Donald Trump'ın şeytana tapan ve çocuk pornosu yayınlayan bir grubu yenmek için seçildiğine inanıyor. Ancak Trump’ın koltuğunu Biden’a devretmesinin ardından hareketin destekçilerinden tepkiler yükseldi.

Trump’ın “gölge başkan” olduğuna inanan QAnon taraftarları, Biden’ın seçimi hileyle kazandığını savunuyor. Görevde olduğu dönemde Trump, QAnon destekçilerini “ülkelerini seven insanlar” olarak nitelendirmişti.

Sosyal medya platformlarının QAnon destekçilerinin hesaplarını askıya almasının ardından birçoğu farklı platformlarda söylemlerini sürdürmeye devam etti.