Yeni gerçeklik inşası: QAnon ve komplo teorileri

Almanya, İsveç ve İngiltere’deki sivil toplum kuruluşları ‘’2021'de Avrupa'da aşırı sağ” başlıklı bir rapor yayımladı. Rapora göre, ABD’nin ardından Avrupa’da da ‘QAnon’ ideolojisi benzeri komplo teorilerine ilgi arttı. Peki, nedir bu QAnon komplo teorileri?

Almanya'daki ‘Amadeu Antonio Vakfı’, İsveç'teki ‘Expo Vakfı’ ve  İngiltere’deki ‘HOPE not Hate’ adlı sivil toplum kuruluşları, Avrupa’daki aşırı sağ terörünü mercek altına alan bir rapor yayımladı.

"Nefret suçlarında durum: 2021'de Avrupa'da aşırı sağ” başlıklı rapora göre, 32 Avrupa ülkesinde demokrasi, insan haklarını ve özgürlükleri tehdit eden aşırı sağcı terörün büyümeye devam ettiği tespit edildi. Bununla birlikte QAnon ideolojisi benzeri komplo teorilerinin de koronavirüs (Covid-19) salgını döneminde yaygınlaşarak güçlendiği uyarısında bulunuldu.

Avrupa kıtasında artan etnik milliyetçiliğe dikkat çekilen 122 sayfalık raporda, ‘Amerika'da 2017'de başlayan QAnon komplo teorilerinin, 2020 yılında Avrupa'ya ulaştığı, özellikle de İngiltere ve Almanya'da güçlenerek büyüdüğü’ tespiti aktarıldı.

COVİD-19 VE AŞI KARŞITLIĞI ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLEN KOMPLO TEORİLERİ

Özellikle Avrupa ülkelerinde pandemiyle başlayıp, aşı karşıtlığı ile devam eden, çoğu komplo teorilerine dayananan halk protestolarına tanıklık ettik.

Aşırı sağcıların koronavirüs pandemisinin önlenmesine yönelik politikaları nasıl istismar ettiği de he birlikte gördük. Bu gibi teorilerin antisemitist politikalara zemin sağladığı endişesine yer verilen raporda, sosyal medyanın ve diğer dijital platformların, yanlış bilgi ve komplo teorilerini hızlı şekilde yaydığına dikkat çekildi.

Nefret suçlarında son durumun ele alındığı raporu hazırlayan uzmanlardan olan Simone Rafael, QAnon ideolojisinin ve komplo teorilerinin toplumda yayılarak destek bulması için faaliyetler yürütüldüğünü aktardı. Rafael'e göre aşırı sağcı terör, Avrupa’nın en büyük tehditlerinden biri.

YENİ GERÇEKLİK İNŞASI

Global Investigative Journalism Network’ın, ''Aşırı Sağı Araştırmak: Küresel Perspektif'' isimli bir yayındaki konuşmacılarda, Rafael ile aynı görüşleri paylaşıyor. Konuşmacılara göre, Avrupa’yı her geçen gün saran bu terör tehdidi, sadece demokrasiye değil medyaya da zarar veriyor.

Twitter’in bu güne dek, 150 binden fazla QAnon hesabını kapattığı biliniyor. Ancak bu  gruplar, komplo teorilerinden beslenerek dijital, ideolojik ve finansal olarak büyümesini sürdürüyor. Yani bu gruplar, uluslarası kamuoyunda yer alan doğru ve güvenilir bilgileri çarpıtarak, birkaç yem bilgi ve komplo teorisiyle yeni bir gerçek inşa ediyor.

QANON KOMPLO TEORİLERİ NEDİR?

QAnon, sosyal medya veya diğer dijital platformlarda, siyasi kulislerden edinildiği öne sürülen komplo teorilerinin yayılmasını sağlayan bir hareket.

QAnon komplo teorilerini destekleyenler, ABD eski Başkanı Donald Trump'ın ABD'deki "derin devlete" karşı mücadele ettiğini ve ayrıca Demokratlar arasında olduğu söylenen pedofiller ve satanistleri ortaya çıkarmaya çalıştığına inanıyor.

QAnon taraftarları, söz konusu bu "derin devlet" içinde bürokratların, CIA gibi gizli servis çalışanlarının ve ordu mensuplarının olduğunu iddia ediyor.