Putin'in dikkat çeken Türkiye açıklamaları

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bölgesel gelişmeleri değerlendirmek üzere gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’ye dair çok özel değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, geçtiğimiz gün bölgesel gelişmeleri görüşmek üzere Moskova'da bir araya gelmişti. Putin, başkent Moskova'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye’ye dair çok özel değerlendirmelerde bulundu. Ortak basın toplantısında iki ülke ilişkilerinin giderek daha da güçlendiğini belirten Putin, eylül ortasında Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yapacakları üçlü zirve için Ankara'yı ziyaret edeceği bilgisinide doğruladı.

Başkan Erdoğan ile birlikte İdlib’de konuşlandırılmış terör yuvalarının etkisiz hale getirilmesi için ek önlemler alınmasının gerekliliğini ifade ettiklerini kaydeden Putin, Rusya ve Türkiye'nin Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana olduğunu, bu ülkenin nüfuz alanlarının bölünmesine izin verilemeyeceğini vurguladı. Türkiye ve Rusya'nın enerji alanında yakın iş birliği yürüttüğüne vurgu yapan Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve TürkAkım doğal gaz boru hattının inşasının sürdüğünü dile getirdi. Putin, her iki projenin de çevre dostu olduğuna ve en yüksek teknoloji standartlarını karşıladığına dikkati çekerek, projelerin hem bölgesel hem de Avrupa'nın enerji güvenliğini arttıracak birer unsur haline geleceklerini söyledi.

Türkiye ile ABD’nin Rusya’da oluşturmayı planladığı güvenli bölge ile ilgili gelişmelere de değinen devlet lideri, "Rusya ve Türkiye, Suriye krizinin çözümünde en verimli süreç olan Astana formatındaki çalışmalarını, İran'ın da katılımıyla verimli bir şekilde sürdürmektedir. Türkiye Cumhurbaşkanı ile İdlib'de teröristlerin ortadan kaldırılması ve yapılması gerekenler için anlaşma sağladık. İdlib'deki durumdan derin endişe duyuyoruz. Türkiye ile teröristlerin yok edilmesi için ek tedbirlerin çerçevesini belirledik" dedi.

Türkiye’yi destekleyen açıklamalarıyla gündemde olan Rus lider aynı zamanda İdlib üzerinden Rus üslerine saldırılar gerçekleştirildiğinin de altını çizerek,’’ İdlib'den Suriye hükümet güçlerinin elinde olan topraklara saldırmaya devam ediyorlar. Rus askeri üslerini tehdit ediyorlar, saldırıyorlar. Bölgenin militanlar için bir barınak, bir yuva olmaması gerektiği kanaatindeyiz. Oradaki durumun normalleşmesi, neler yapılabileceği konusunda anlaşmalar sağladık. Önemli olan Suriye'nin egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı duymak ve bu ilkelere bağlı kalmaktır. İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki durum, hem bizi hem de Türk meslektaşlarımızı ciddi şekilde endişelendiriyor’’ ifadelerini kullandı.

Putin’den güvenli bölge desteği

Türkiye'nin hassasiyetini çok iyi anladığını sıklıkla vurgulayan Putin, şöyle devam etti: "Türkiye'nin mültecilerle ilgili yükü büyük. Bunu çok iyi biliyoruz. Sınırlarının güvenliğini sağlaması lazım, Türkiye'nin meşru çıkarları bunu gerektiriyor. Türkiye'nin güney sınırlarında bir güvenlik bölgesi oluşturulması, Suriye'nin toprak bütünlüğü açısından olumlu bir adımdır. Bu bağlamda, söz konusu bölgede gerginliği azaltacak tüm adımları destekliyoruz’’ dedi. Putin ayrıca, Rusya ve Türkiye'nin İdlib gerilimi azaltma bölgesi sorununun çözümü için neler yapabilecekleri konusunda ortak anlayış ortaya koyduklarını ifade etti. Sınırda güvenli bölge kurulmasına yönelik çabaları desteklediklerini vurguladı.

Su-57 üzerinde işbirliği yapılabilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile askeri, askeri-teknik, uzay ve havacılık gibi alanlarda iş birliklerinin yapılabileceğine dair sinyaller veren Putin, "Su-35 uçağı konusunda ortak çalışmalar yürütülebilir. Su-57 üzerinde de iş birliği yapılabilir. İmkanlarımız çok. Sayın Başkan hava ambulansı noktasında yeni bir program başlatmak istiyor. Rusya'nın da gündeminde benzer planlar var. Türk ortaklarımız özellikle ortak üretimle ilgileniyorlar. Biz buna hazırız ve belirli alanlarda bunu etkin bir şekilde istişare edeceğiz’’ifadelerini kullandı.

Hükümetler arası anlaşmalar yapılabilir

Türkiye'nin Rus turistler arasında çok popüler olduğuna ve geçen sene 6 milyon Rus turistin Türk sahillerinde tatil yaptığına da değinen Putin, "Türk hükümetinin Rusların güvenliğine ve ülkelerinde konforlu şekilde konaklamalarına verdikleri önemi değerli buluyoruz" diye ekledi. Ekonomi ve ticaret alanında da Türkiye ile ilişkilerin devamlı olarak arttığının altını çizen Putin, geçen sene ticaret hacminin yüzde 16 artışla 25,5 milyar dolara, karşılıklı yatırımların da 20 milyar dolara ulaştığını kaydetti. Putin, iki ülke arasındaki ticarette yerli para birimlerinin kullanılmasına yönelik hazırlıkların da sürdüğünü hatırlatarak, "Yerli paralarımızın daha geniş şekilde kullanılması için hükümetler arası anlaşma hazırlanıyor ve söz konusu anlaşma, bankacılık sektöründe de kesintisiz ödemelerin yapılmasını öngörüyor" diye konuştu.